Türk doğal taşının kullanım alanını genişletecek cari açığı azaltacaklar
Doğal taş kullanılarak üretilebilir, ticarileşebilir ve özgün tasarım olması ana şartıyla doğal taş kullanımını arttırıcı ve özendirici yeni tasarım ve yeni ürünlerin ortaya konmasını amaçlayan 4. Doğal Taş Tasarım Yarışması yoğun ilgi gördü. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından düzenlenen etkinlik, 5 kategoriden oluşuyor. Yarışmaya öğrencilerden yoğun ilgi gelmesi üzerine başvurusu süresi uzatıldı.13 Mart 2015 tarihine kadar uzatılan yarışmada toplam 175 Bin Türk Lirası para ödülü verilecek.
Yarışmada öğrenci dalında birinci olan tasarıma 10 bin, profesyonel dalında ilk sırayı alan tasarımcıya ise 20 bin Türk Lirası para ödülünün verilecek. Ayrıca yarışmada dereceye giren bazı öğrenciler Ekonomi Bakanlığı tarafından yurt dışında iki yıl eğitime gönderilecek.
Son başvuru tarihi 13 Mart 2015 olan yarışmanın kategorileri:
Yer Döşemesi ve Duvar Kaplaması,
Otel Lobisi ve AVM Girişi,
Türk Hamamı ve Banyo,
Peyzaj ( Kent mobilyaları, bordur, kaldırımlar ) ve Mobilya,
Kutsal Mekanlar ( Cami, Kilise, vs.) olarak belirlendi. 4. Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın finali ise 15 Mayıs 2015 günü gerçekleştirilecek. Yarışma hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler http://www.dogaltastasarimyarismasi.com/ adresini ziyaret edebilir.