Koleksiyon ve Tasarım Vakfı,karbon fiberi anlattı

Koleksiyon ve Tasarım Vakfı’nın düzenlediği “Karbon Fiber ve Kompozit Teknolojileri”başlıklı konferans 26 Mart Perşembe günü yapıldı.Arizona Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Mekaniği Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hamid Saadatmanesh’in verdiği konfreransa Prof. Dr. Alpay Er, Atilla Kuzu, Aydan Volkan, Aziz Sarıyer, Gökhan Karakuş, Jeyan Ülkü, Levent Çırpıcı, Prof. Dr. Özlem Er gibi sektörün önemli isimleri katılırken sempozyumda karbon fiber malzemelerin tüm incelikleri, kullanım alanları ve avantajları konuşuldu.Prof. Dr. Hamid Saadatmanesh’in uzmanı olduğu karbon fiber malzemeleri masaya yatırdı.

Saadamenesh karbonun inovatif bir malzeme olarak bir saç telinden ince olmasına rağmen çelikten on kat daha dayanıklı kullanımından bahsederek sözlerine başladı. Reçine ile birleştirilen karbonun mimari güçlendirme çalışmalarında hem hafifliği hem de dayanıklı yapısı ile geleceğin malzemesi olduğunu açıkladı. Beton, çelik ve tuğla binalardaki yıpranmaları, sadece boya kalınlığındaki karbon uygulamalarla yapı mukavemetinin tartışılmasız en az iki katına çıktığını anlattı. Aynı özelliklerin daha küçük ölçekli nesnelerde, ürünlerde de kazanılabileceğini belirtti.

Sözlerine farklı binalarda kullanılan karbon güçlendirme çalışmaları ile devam eden Saadamenesh,Rhode Island Köprüsü’nden San Fransisco’da bulunan City Hall Building’e kadar karbon kullanarak güçlendirdiklerini binaların dayanıklılık testlerinden geçtiklerini belirtti.

İstanbul’un deprem kuşağı üzerinde yer almasına dikkat çeken Prof. Dr. Hamid Saadamenesh hasar görmüş binalar için de Karbon fiber uygulamasıyla “Depremden az zarar görecek binalar değil hiç zarar görmeyecek binalar inşa edilebilir” dedi.Ayrıca Karbon fiber uygulamasının kolay uygulanabilirlik, malzemenin çevre duyarlılığıyla olan ilişkisi ve maliyetindeki gelişmelerden bahseden Saadamenesh, malzemenin avantajlarını vurguladı.

50’yi aşkın tasarımcı ve mimarın konuk olduğu özel etkinlikte uçak, otomotivve enerji gibi önemli sektörlerde sık tercih edilenkarbon fiber malzemenin tasarım ve mimarlık alanında da kullanılabileceğini vurguladı.

Yaptığı konferansla Tasarım vakfı, tasarım ve mimarlık dünyasına karbon fiberi tanıtırken malzemenin kullanılması açısından yeni uygulama alanları açmak adına somut bir adım da atmış oldu.