Vestel’in hedefi 1 milyar dolarlık beyaz eşya ihracatı
Vestel, Köln’de düzenlenen, 200 firmanın katıldığı Living Kitchen Fuarı’nda 58 farklı beyaz eşya ve ankastre ürünüyle şov yaptı. 2016’nın buzdolabını şimdiden standında sergileyen Vestel, 177 cm ankastre soğutucu ve dondurucu buzdolabı ile büyük beğeni topladı. Vestel, beyaz eşyada ihracat cirosu hedefini de 1 milyar dolar olarak belirledi. İhracat haritasındaki ülkelerin sayısını 149’a yükselten Vestel, beyaz eşya ve ankastre ihracatının yüzde 78’ini Avrupa’ya yapıyor.
Vestel, Almanya’nın Köln kentinde 19 – 25 Ocak tarihleri arasında düzenlenen beyaz eşya ve ankastre fuarı Living Kitchen’da 58 ürününü farklı uluslararası firma ve tüketicilerin beğenisine sunmuştu. Vestel’in akıllı ev ürünleri, enerji tasarrufunda dünya rekortmeni Pyrojet teknolojili çamaşır makinesi ile ankastre buzdolapları, fırın ve ocakları, bulaşık makineleri yoğun ilgi görüyor. Vestel’in ilk kez Living Kitchen’da görücüye çıkan yeni ürünleri,177 cm ankastre soğutucu ve dondurucu buzdolabı ile sliding door ankastre bulaşık makinesi büyük beğeni topluyor.
Vestel’in sadece beyaz eşyada 1 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan şunları ifade etti: “Beyaz eşya, Vestel’in toplam ihracatının ise yüzde 33’ünü oluşturuyor. Vestel’in beyaz eşya pazarları arasında Avrupa, en büyük paya sahip. Toplam beyaz eşya ihracatının yüzde 78’i Avrupa’ya, geri kalanı ise Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine yapılıyor. Fransa, İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya 2014’te en çok satış yaptığımız ülkeler arasında. Bu pazarlarda özellikle fırın, ocak, buzdolabı gibi mutfak eşyalarımızla da etkiniz. Kısacası Avrupa’nın tenceresi artık Vestel’le kaynıyor.”
Vestel’in ikinci kez katıldığı Living Kitchen Fuarı’nın uluslararası işbirlikleri için önemli bir platform olduğunu da sözlerine ekleyen Erdoğan şunları söyledi: “200’e yakın uluslararası firmanın katıldığı Living Kitchen, ankastre beyaz eşya ve mutfak ürünlerinde en son teknolojileri sergilemek ve takip etmek için önemli bir fuardır. Biz de Vestel’in beyaz eşya ve ankastre sektörlerindeki etkinliğini göstermek ve pazar payımızı büyütmek için bu fuarda yerimizi aldık. Vestel teknolojisini mevcut ve potansiyel müşterilerimize daha iyi tanıtmayı hedeflediğimiz bu fuardan yeni iş ortaklıkları kurarak ayrılmayı ve bunu beyaz eşya satışlarımıza yansıtmayı amaçlıyoruz.”
Vestel’in Sharp’la imzaladığı lisans anlaşmasının Avrupa’daki beyaz eşya Pazar payını artırmada büyük rol oynayacağını vurgulayan Erdoğan, “Bu lisans anlaşması sayesinde Sharp markasıyla 100 milyon Euro ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.
Çin’den Kanada’ya kadar beyaz eşya ihracatı
Vestel’in dünyanın dört bir yanına ihracat yaptığını belirten Erdoğan, “Bugün ihracat haritamızda yer alan 149 ülke var. Bunlara yakın zamanda yenilerini eklemek üzere çalışıyoruz. Kamboçya, Mozambik, Zambiya, Namibya hedef ülkelerimiz arasında yer alıyor” dedi.
Vestel Fransa, İngiltere ve İspanya’da çamaşır makinesi, İtalya’da pişirici, Almanya’da buzdolabı kategorisinde öne çıkıyor. Avrupa’nın yanı sıra dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Vestel, Çin’e üst ürün segmentindeki french door buzdolapları, Kanada’ya ankastre fırın, ocak, çamaşır makinesi ve kurutmalı çamaşır makinesi gönderiyor. Vestel, Hindistan’da bulaşık makinesi kategorisinde Pazar liderliğini elinde bulunduruyor.
2016’nın buzdolabı Vestel standında
Vestel, Living Kitchen 2015’te ilk kez görücüye çıkan 177 cm yüksekliğindeki ankastre soğutucu-dondurucusu ve sliding door tam ankastre bulaşık makinesiyle dikkat çekiyor. Akıllı ev ürünleri de standın ilgi çekici ürünleri arasında yer alıyor.
2016 yılının ikinci çeyreğinde tüketiciyle buluşması planlanan 177 cm yüksekliğindeki ankastre soğutucu ve dondurucu; kullanıcılara no frost soğutma, elektronik kontrol ve LED aydınlatma gibi high-end özellikler sunuyor. Özellikle Avrupalı mutfak üreticilerine yönelik bu ürünle, Almanya ve İngiltere gibi ankastre pazarının büyük olduğu ülkeler hedefleniyor. İlk kez Living Kitchen’da sergilenen sliding door tam ankastre bulaşık makinesi ise her tip mutfak mobilyasına uyum sağlayabilen kayar kapı mekanizmasına sahip. Smart TV, tablet ve akıllı cep telefonu aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen Vestel dört kapılı buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ve klima ise akıllı ev ürünleri arasında yer alıyor.
A sınıfı fırınlardan yüzde 50 daha az enerji harcayan Ready Cook Ankastre Fırın’da geleneksel Türk mutfağından füzyon mutfağına uzanan 11 farklı kategoride toplam 150 hazır pişirme fonksiyonu bulunuyor. Ready Cook, yeni geliştirilen buhar destekli pişirme özelliği ile en lezzetli ekmekleri kolayca pişirmeyi mümkün kılıyor. Kullanıcılara kişisel pişirme tercihlerini kaydetme imkanı sunan Ready Cook Ankastre Fırın, kullanım kolaylığı sağlayan dijital ekrana ve buharlı temizleme seçeneğine de sahip.
Pyrojet teknolojili Vestel çamaşır makinesi, A+++ enerji sınıfındaki 8 kg kapasiteli ürünlerden yüzde 70 daha az enerji tüketiyor. Enerji verimliliği ile Alman Elektrik, Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Kurumu VDE’den onay alan Vestel Pyrojet teknolojili çamaşır makinesi, su ve elektrik tüketiminde rekor tasarruf sağlıyor.
Ödüllü tasarımlar dikkat çekiyor
Uluslararası tasarım yarışmalarından ödülle dönen beyaz eşya ve ankastrelerin de dikkat çeken ürünler arasında olduğunu belirten Erdoğan, “Özellikle üst segment müşterilerimiz, dünya rekoru kıran teknolojilerimiz ve ödüllü dizaynlarımızla yakında ilgileniyor. Pyrojet teknolojili çamaşır makinemiz, BLDC motorlu sessiz bulaşık makinemiz, akıllı ankastre fırınımız ve farklı soğutma kombinasyonlarında kullanılabilen Puzzle buzdolabımız en çok ilgi gören ürünlerimiz arasında yer alıyor” dedi.
Vestel, Living Kitchen’da 4.1 numaralı holdeki 540 metrekarelik standında 58 farklı ürününü sergiliyor. Vestel standında Vestel Ready Cook fırın ve dokunmatik sistemli, 90 cm indiksüyonlu ocak kullanılarak yapılan canlı yemek şovu ziyaretçiler tarafından beğeniyle izleniyor.