Dünyaya ön üretim yapı sistemlerinde entegre çözümler sunan Vefa Holding, ihracatını daha da artırmak için yeni projeler hedefliyor.
12 markası ve 10 şirketi ile faaliyet gösteren Vefa Holding, 2014 yılı sonunda ihracat yaptığı ülke sayısını 75’e çıkarmıştı.Holding bu yıl ise ihracat yaptığı ülke sayısını 100’ün üzerine çıkarmayı hedefliyor.
2015’te özellikle Afrika’nın kuzeyinde Cezayir’le birlikte Sahra altı Afrika, Latin Amerika ve Körfez ülkelerine yöneleceklerini söyleyen Vefa Holding İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit, yurtdışındaki etkinliğini giderek artırma peşinde olduklarını kaydetti. Bu doğrultuda belirledikleri ülkelerde distribütörlükler ve bayilikler vermeye, bazı ülkelerde ise yerel şirketlerle ortaklıklar kurmaya devam edeceklerini belirten Koçyiğit,“2013 yılında tüm şirketlerimizin ürettiği ürünlerin yüzde 50’sini ihraç ederken 2014’te bu oranı yüzde 62’ye çıkardık. Önümüzdeki dönemde ise hedefimiz bu oranı çok daha yukarılara taşımak” dedi.

Geçen yıl ilk defa iş yaptıkları ülkeleri; İrlanda, İsveç, Avustralya, İran, Orta Afrika ve Etiyopya olarak sıralayan Koçyiğit, 2014 yılında 37 farklı ülkede proje gerçekleştirdiklerini vurguladı. “İhracat performansındaki artış ile birlikte 2014 yılında iş yaptığımız ülke sayısını da artırmış olduk” diyen Koçyiğit, Vefa Holding şirketlerinin Türkiye’nin ihracatçı şirketleri sıralamasında üst sıralara doğru tırmandığını vurguladı.

Ayrıca geçen yıl yurtdışında 10 ayrı ülkede fuara katıldıklarını kaydeden Koçyiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Son dönemde hedef ülkelerimiz arasında ağırlıklı olarak Ortadoğu ve körfez ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Afrika ülkeleri yer alıyor. Bunun yanında Latin Amerika’yı önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl Venezuela’da 2 bin konutluk bir projede yer alarak tamamladık. Kosta Rika, Meksika ve Panama’da ise yerel ortağımızla birlikte hareket ederek bu ülkelerdeki pazarımızı genişletiyoruz.”