İnşaat sektörü geliştikte yapım aşamasında kullanılan malzemelerde de aynı şekilde gelişme ve değişme söz konusu. İşte Türkiye’de en çok kullanılan yapı malzemeleri…

İnşaat sürecinin en önemli unsurlardan biri de yapı malzemeleridir. Yapı malzemesinin doğru seçimi inşaat aşaması için çok önemlidir. Yapı malzemesinin adedi, kullanım durumu, kalitesi, güvenliği ve üretici firması çok önemlidir. Kaba yapı malzemelerinin yetkinliğini ve uygunluğunu belirleyen hususlar Bayındırlık Bakanlığı Genel teknik Şartnamelerinde ayrıntılı olarak belirtiliyor. İşte Türkiye’de en çok kullanılan yapı malzemeleri…

Alçı

Alçı taşının toz haline getirilmesinden elde edilen madde, suyla birleştiğinde sertleşme özelliği gösterir. Yapı sektöründe çok sık kullanılmaktadır.


Aliminyum

Aliminyumun kaynama noktası çok yüksektir. Isı ve elektiriği iyi ileten bir madde olduğundan demir ve çelikten sonra dünyada en çok kullanılan metaldir. Çok hafif ve kolay işlenebilir.

Ahşap

En eski yapı malzemelerinden biri olan Ahşap ağaçtan elde ediliyor. Kullanışlı ve doğal yapı malzemesi olarak karşımıza çıkıyor.

Asansör

İnşaat sektörünün gelişimiyle bu sektörüde canlılık kazandı. Yeni nesil apartmanların hemen hemen hepsinde asansör bulunuyor.

Aydınlatma

Yapı sektörü geliştikçe aydınlatma teknolojiside değişiyor. Bununla birlikte hem estetik olarak hemde ekonomik olarak aydınlatma sistemleri ön plana çıkıyor.

Bims ( Pomza-Süngertaşı)

Ülkemiz pomza rezervleri açısından öenli bir potansiyele sahiptir. Türkiye’de yaklaşık 10 farklı renk ve doku kalitesine sahip pomza çeşitleri ile oldukça yüksek bir pazara sahiptir.

Boru

Yapı sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olan borular bir yerden bir yere sorunsuz olarak sıvı, gaz vb. Aktarmaya yarayan içi boş uçları açık silindir şekildenki maddelerdir.

Boya

Boyaların ana maddeleri organik, metalik veya plastik esaslı pigmen bağlayıcı ve incelticilerden meydana gelir. Yapı sektöründe de çok kullanılan maddeler arasındadır.

Cam

İnşaat sektöründe uzun zamandan beri yoğun şekilde kullanılan maddelerden biri olan cam silisli kumun potas veya soda ile karıştırııp yüksek dereceli sıcakta eritilmesiyle elde edilir.

Çatı kaplama malzemeleri

Yapıların üst kısımları dışardan gelen rüzgar, yağmur, kar gibi etkenlerden koruyan elemanlara çatı denmektedir. Genelde ahşap, çelik ve betonarmeden yapılmaktadır.

Çimento

Toz grubuna giren çimento su ile birleştirildikten sonra bağlayıcı özellik kazanır. İnşaat sektörünün değişmez yapı malzemesidir.

Demir- Çelik

Demir çelikler, betonarme yapılarda kayma ve gerilmelerle karşılaşmamak için betonun üzerine koyulan özel olarak şekillendirilmiş maddelerdir.

Doğal Taşlar

Dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu Alp kuşağında yer alan Türkiye, 5,1milyar m3 –13,9 milyar ton muhtemel mermer rezervine sahiptir. Genellikle temellerde, duvarlarda, zemin, çatı kaplamalarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Gaz Beton

Gaz Beton diğer yapı malzemelerine göre hafiftir. Yüzde 85’i basınçlı hava bulunan gözeneklerden oluşan gaz betonlar geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Isıtma, Soğutma, Havalandırma

Yapı sektöründe klima, ısınma tesisatı vb. insanların evinde daha rahat yaşayabilmeleri için yaşanılan iklimlere göre tasarlanan yapılara bu sistemlerin entegre edilmesi gereklidir.

Kireç

Yapı sektöründe bir çok alanda kullanılan kireç su ile karıştırılıp katılaşma özelliğine sahiptir.

Plastik

Yapı sektöründe su tesisatı, plastik yer döşemeleri, PVC yer döşemeleri vb. malzemelerde kullanılır.

Seramik

Türk seramik ürünleri ihracatının büyük bir kısmını inşaatlarda yer ve duvar kaplamasıolarak kullanılan seramik kaplamalar oluşturmaktadır.

Tuğla, Kiremit

Tuğla ve kiremitler bağlayıcı maddeler kullanılarak duvar inşaatında kullanılır.

Yalıtım Malzemeleri

Günümüzde yapılarda; ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı, çatı yalıtımı, vb. uygulamalar ile ciddi enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Ülkemizdeki bazı ısı yalıtım malzemeleri; Camyünü, Taşyünü, EPS ve XPS yalıtım malzemeleri.

Haberyapi.com