19-20 Mart 2015’de İstanbul’da gerçekleştirilecek II. Nükleer Santraller Zirvesi katılımcılarından BVS Bülbüloğlu Vinç Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Erol nükleer santral yatırımlarına destek vereceğini açıkladı.
19-20 Mart 2015’de İstanbul’da gerçekleştirilecek II. Nükleer Santraller Zirvesi, Nükleer Ticari Eşleştirme Programı’nın (INPPS) katılımcılarından BVS Bülbüloğlu Vinç Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Erol, hidroelektrik ve termik enerji pazarının yüzde 80’ine hakim bir firma olarak enerji sektöründeki başarılarını nükleer santrallerin kurulum sürecinde de yansıtmayı hedeflediklerini belirtti.
Firmanın enerji sektöründeki faaliyetlerine hız verdiğini, bu kapsamda nükleer enerjiye geçiş aşamasında yakalanabilecek fırsatları değerlendirme sürecinde de yer aldıklarını ifade eden Erol, “1970’li yıllarda yaşanan petrol sıkıntısı nükleer enerji ile atlatılmasına karşın pahalı ve riskli olduğundan dolayı talep azalması yaşandı. Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler ile yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızın kullanılması gerekliliği ise sürekli olarak elektrik üreten nükleer santrallerin ülkemizde kurulması sürecini hızlandırdı” dedi.
Erol, Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak nükleer santraller sayesinde elektrik üretiminde dışa bağımlılığın bir miktar azalacağını, arz ve talep projeksiyonlarına bağlı olarak ise bu oranın zamanla artışa geçmesini beklediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:“Yurtdışından büyük oranlarda sanayi ürünlerinin ithalatı ile düşük seyir gösteren katma değerin, Türkiye’de nükleer enerjinin ülke yararına kullanılması ve yapılacak teknik ve idari çalışmalar ile üst seviyelere taşınması oldukça önemlidir. Temiz ve ucuz enerjinin kaynağı nükleer enerji santrallerin yapımı ülke sanayisinde dengelerin değişmesini sağlarken, Türkiye’de nükleer enerjiye geçiş ile eğitimli iş gücü ve kaliteli imalat süreçlerinde de dolaylı olarak olumlu etkiler hissedilecek. Özel güvenlik önlemleri alınarak, nükleer santrallerde emniyetin birinci öncelik olması durumunda nükleer santraller tehlike arz eden kuruluşlar olmaktan çıkıp, yenilebilir, katma değeri yüksek kaynaklar olarak görülecektir.”
Nükleer enerji yatırımları konusunda çözüm ortağı olacaklarını dile getiren Erol, Nükleer enerji yatırımları noktasında yoğun şekilde doküman içeren ve özel sertifikalara ihtiyaç olan sürecin BVS Bülbüloğlu Vinç tarafından tamamlandığını söyleyerek: ‘Firmamız, ülkemizde devam eden büyük yatırımlara yüksek kaliteli ve teknolojik ürünleriyle katkı sağlayarak, ülke ekonomisi ve sanayisine olan hizmetine devam edecek. Hidroelektrik ve termik enerji pazarında ciddi bir yelpazesi bulunan bir firma olarak enerji sektöründeki başarımızı nükleer santrallerin kurulum süreçlerinde de gerçekleştirerek özel güvenlik ekipmanları ve ileri teknoloji dizaynlar ile dünya ölçeğinde muadilleri arasında bundan sonrada gururla yerimizi alacağız” dedi.