Çok sayıda sektör temsilcisi, mimar ve tasarımcının katkısıyla başlayan ve tarihi mobilyalar konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen DATUMM Projesi kapsamında hazırlanan sergi 24 Şubat’a kadar görülebilecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından desteklenen ve tarihi mobilyalar konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Dokümantasyon ve Arşivleme – Türkiye’deki Modern Mobilya Tasarımı (DATUMM) Projesi’nin amacı tarihi mobilyaları gün yüzüne çıkarmak ve tarihi mobilyalar konusunda farkındalık yaratmak.
Projeye katkıda bulunan firma olarak ERSA Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Ata ise projeye dair şunları söyledi: “ERSA olarak, ofis mobilyası alanında kamu kuruluşları, özel şirketler ve kişiye özel tasarımlara imza atan bir firma olarak biz de bu gelişimden olumlu yönde etkilendik. Ürettiğimiz ürünler dönemlere göre değişiklik gösterirken, asıl çizgimizi ise korumayı hedefledik. Örneğin, 60’lı yıllarda haki rengin hakim olduğu metal ‘yurt’ dolaplarını günümüzde rengarenk üretmeye başladık. Ancak ERSA’yı ERSA yapan değerlerimizi korumamızdır” dedi.

Tarihi mobilyaların arşivlenmesi konusunda sıkıntı yaşandığını ve bu nedenle DATUMM Projesi’nin sektörün ‘kaydını tutmak’ için oldukça önemli olduğunu bildiren Ata, proje için geçmiş dönemlerden “tarihi/özgün” mobilyalardan oluşan bir sergi, katalog ve dijital arşiv oluşturulduğunu sözlerine ekledi.
Çalışmalar sonucu hazırlanan serginin 24 Şubat’a kadar İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde görülebilecek.