Türkiye, 10-13 Mart tarihleri arasında Fransa Cannes’de düzenlenecek MIPIM’e damga vurmaya hazırlanıyor.
Global yatırımcıların dünyadaki en önemli gayrimenkul buluşma noktası olan MIPIM’e Türkiye’den bu yıl birçok şehrin katılımı yaşanırken, katılım sayısındaki artış da dikkat çekiyor.
Türkiye, önde gelen gayrimenkul firmalarının yanı sıra markalaşma hedefindeki şehirlerin katılımıyla MIPIM 2015’e damga vurmaya hazırlanıyor. Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük ve önemli gayrimenkul fuarı MIPIM, 10-13 Mart tarihleri arasında Fransa Cannes’da düzenlenecek.
MIPIM 2015’e stantla katılan şehirler arasında İstanbul, Ankara, Antalya ve Balıkesir dikkat çekiyor. İstanbul, 96 metrekarelik yaşayan kent maketiyle 300 metrekarelik İstanbul Çadırı içinde temsil edilecek. İstanbul Kent Maketi ile birlikte Türkiye, MIPIM’e ilk defa şehir maketiyle katılmış olacak. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) öncülüğünde geliştirilen proje ile İstanbul’un geleceğine yön verecek mega projeler ve kamu yatırımları teknoloji de kullanılarak sergilenecek. Uluslararası katılımcıların İstanbul’u görebilecekleri 96 metrekarelik dev kent maketinde her saat başında İstanbul’un seslerini, tarihini yansıtan şovlar yapılacak.
Diğer yandan 300 metrekarelik İstanbul Çadırı’nda özel sektörün yanı sıra İstanbul Maketi dışında Beyoğlu Bölgesi 11 metrekarelik maketiyle İstanbul’un kalbi olan Beyoğlu’nu vurgulayacak. Emlak Konut Finans Merkezi ve Batı Ataşehir projelerinin yer aldığı Ataşehir Bölge Maketi ve Kuzu Grup’un Sea Pearl projeleri de ayrı maketlerle yer alacak.
Başkent Ankara ise MIPIM 2015’te Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) önderliğinde temsil edilecek. Ankara’nın gelişen yüzü Türkiye pavilyonundaki 117 metrekarelik stant ile uluslararası yatırımcılara anlatılacak. Türkiye Pavilyonu’nda yer alan Ankara standında Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankapark projesi, Ankara Uluslararası Fuarcılık Ankara Fuar ve Kongre Merkezi projesi , Otonomi ve Podium AVM proje maketleri sergilenecek.
Türkiye pavilyonunda temsil edilecek bir başka şehir ise son dönemlerdeki yatırım planlarıyla dikkat çeken Balıkesir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde MIPIM 2015’te yerini alacak şehir, lojistik, sanayi, turizm, enerji alanlarındaki gayrimenkul yatırım fırsatlarını uluslararası yatırımcıya anlatacak.
Türkiye Pavilyonu’nda 2. büyük standı olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım A.Ş 111 metrekarelik standında Kayabaşı ve Hoşdere Proje Maketleri ile yer alırken; Söğüt İnşaat Metromall AVM ve Metromall Konutları, Aksoy İnşaat Conrad Otel Projesi ve Artaş İnşaat -Aydınlı Grup ve Invest İnşaat ortaklığıyla inşa edilen Vadistanbul stantları da yer alacak.
Fuar alanında ise Türkiye’nin turizmdeki cazibe merkezi Antalya, Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde “Visit Antalya” sloganına eklediği “Invest in Antalya” sloganıyla dünyanın her yerinden yatırımcıları davet etmeye hazırlanıyor. Antalya, MIPIM 2015’te Konyaaltı Sahil Projesi, Boğaçayı Projesi, Kepezaltı-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi ve Cruise Limanı başta olmak üzere vizyon projelerinin dünya lansmanını yapacak.
Aynı zamanda fuar alanında Nuhoğlu İnşaat; Yenitepe Kadıköy, Ofton İnşaat; Elysium Elit Koşu ve Elysium Art Şişli, Piyalepaşa Gayrimenkul; Piyalepaşa Kentsel Dönüşüm ve DKY İnşaat MIPIM’de ilk defa ismini açıklayacağı Kartal ‘daki ki yeni projesi ile yer alıyor. Ayrıca IMS Proje Yönetimi, Lal Gayrimenkul Değerleme, Proplan Proje Yönetim, Tabanlıoğlu Mimarlık ve TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. fuar alanında yerini alan kuruluşlar arasında bulunuyor.
Diğer yandan, MIPIM 2015’te Marmara Belediyeler Birliği çatısı altında da katılımlar söz konusu. Bu kapsamda Bursa Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Darıca Belediyesi, Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi başkanları MIPIM’i ziyaret edecekler.
93 ÜLKENİN YATIRIMCISIYLA BÜYÜK BULUŞMA
Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul firmaları da bu yıl MIPIM 2015’e daha büyük bir ilgi gösterdi. Bu sayının daha da artması beklenirken, Türkiye’den toplam katılımın 700’ün üzerinde olacağı tahmin ediliyor.
Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, MIPIM’e Türkiye katılımında yaşanan dikkat çekici gelişmelerin altını çizdi. MIPIM’i ziyaret eden gayrimenkul yatırımcılarının katılımlarını daha da etkinleştirdiklerini ifade eden Alkaş, gelecekte hem şehirler hem de gayrimenkul firmaları açısından çok daha büyük katılımların olacağını vurguladı. Alkaş, şöyle konuştu:
“Şehirlerin şampiyonluk ligi olan MIPIM’e bu yıl pek çok şehrimiz ve gayrimenkul sektöründen firmalarımız katılıyor. Katılımcılarımız 93 ülkenin gayrimenkul firmaları, yatırımcıları, iş geliştiricileri ile tanışacak ve buradaki yatırım atmosferinin içinde yer alacaklar. 2025’te bir dünya megapolü olmaya kararlı olan şehirlerimizin gündeminde gelişim ve dönüşüm yer alacak. Şehirlerimiz gelişim ve dönüşüm süreçlerini küresel rekabet koşulları çerçevesinde şekillendirmeli. Bu doğrultuda ortaya çıkan projeleriyle uluslararası arenadaki ticarette sınırları kaldıran MIPIM’e katılım çok önemli. Yabancı girişimci için pek çok yatırım fırsatı sunan
Türkiye’nin bu yıl MIPIM’e damga vuracağına inancım tam.”
Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise, MIPIM 2015’e katılacak şehir ve gayrimenkul firmalarının elde edecekleri avantajların altını çizdi. Aközer, “MIPIM’in gayrimenkul firmaları kadar gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak isteyen global yatırım fonlarının da dünyadaki en önemli randevu noktası. MIPIM 2015’e katılan şehirlerimiz ve şirketlerimiz; uluslararası fon şirketleri ve yatırımcılarla birebir toplantılar organize edeceklerdir” dedi. “MIPIM’de randevularınızı şimdiden alın” Aközer, fuarın verimliliğini artırmak için firmaların da şimdiden MIPIM’in online datasını kullanarak yabancı yatırımcılarla toplantı organize etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Aközer, “Buradaki firmalarla başlayan ilişkiler her yıl tazelenerek ve yıl içerisinde devam ettiği müddetçe MIPIM’in gerçek verimliliğini yaşayacağız. Bu tür fuarlarda süreklilik çok önemli” şeklinde konuştu.
Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında MIPIM’e hem şehir hem de şirketler düzeyindeki katılımda ciddi bir artış yaşandığına vurgu yapan Aközer, şöyle devam etti: “Uluslararası yatırımcının büyük bir ilgi gösterdiği MIPIM’de Türkiye’yi giderek daha çok büyüyen bir katılımcı kitlesiyle temsil ediyoruz. Bu, Türkiye’nin tüm dünyada doğru temsil edilmesi ve yabancı yatırımcılarla işbirliği potansiyeli açısından son derece sevindirici bir gelişme. Bu yıl şehirlerimiz dünya şehirleri ile yarışacak. Toplamda 21 firma stant katılımı ile 1.200metrekarelik bir alanda Türkiye temsiliyeti yapılacak, firmaların MIPIM datasını kullanarak alacakları randevularla güzel işbirlikleri yakalayacaklarını umuyoruz.”
20.000 ZİYARETÇİYE TÜRK TATLARIYLA İSTANBUL ANLATILACAK
2013 ve 2014 yıllarında 2 kez üst üste “Onur Ülke” olarak seçilerek pek çok etkinliğe imza atan Türkiye, MIPIM’de bu yıl da iddialı etkinliklerle yer alacak. 20.000 ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen Resmi MIPIM Açılış Kokteyli’nin bu yılki ev sahibi İstanbul Ticaret Odası ve Beyoğlu Belediyesi olacak. Kokteylde uluslararası yatırımcıya Türk tatları ve kültürüyle İstanbul anlatılacak.
MIPIM Fuarı’nın en önemli etkinliklerinden olan Konferans Programı’nda da, 11 Mart Çarşamba günü İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın katılımıyla, İstanbul Ticaret Odası önderliğinde, “Discover Istanbul: The Capital of Finance, Potential and Culture” başlıklı bir ana oturum gerçekleşecek.
Diğer yandan, Türkiye pavilyonunda yer alan seminer salonunda da mega projeler ve şehir yatırımları uluslararası yatırımcılara anlatılacak. Yabancı yatırımcıya Türkiye’ye yatırım yapmak için izlenmesi gereken yollar aktarılacak. Türk mimarlarımızın ön plana çıkarılacağı oturumlar düzenlenecek.
Protokolün, belediyelerin, ticaret odalarının ve üst düzey gayrimenkul yöneticilerinin konuşmacı olarak katılacağı oturumlar “İstanbul Yatırımcılar İçin Neler Vaat Ediyor”, “Neden Yatırım İçin Türkiye”, “Çağdaş Türkiye Mimarlığı: Küresel Ölçekte Gelişen Olanak ve Kısıtlar”, “13 Milyon Turistin Geldiği Antalya’ya Siz Yatırım İçin Gelin”, “Türkiye’de Gayrimenkul Finansmanına Yeni Araç: Gayrimenkul Yatırım Fonları”, “Geçmişin Görkemi ve Geleceğin Artan Yatırım Değeri ile İstanbul’un Kalbi Beyoğlu” başlıklarından oluşuyor. Konuşmacılar arasında, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin, Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel, Amplio Emlak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, Vadistanbul İcra Kurulu Üyesi Alpay Çepni, Kuzu Grup Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Emre Bastopçu, Özak GYO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Alp yer alıyor.
MIPIM’in Türkiye temsilcisi Alkaş, bu yıl 10-13 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek MIPIM’e katılacak Türkiye katılımcıları için özel uçak organize etti.
MIPIM Ödül Töreni’ne Türkiye’den finalist olmaya hak kazanan 2 proje belli oldu:
En İyi Otel & Turizm Tesisi Kategorisi’nde;
Proje: Raffles İstanbul Zorlu Center
Mimar: EAA (Emre Arolat Architecture)
Firma: Zorlu Yapı Yatırım A.Ş:
En İyi Ofis & İş Geliştirme Kategorisi’nde;
Proje: Selçuk Ecza HQ
Mimar: Tabanlıoğlu Mimarlık, Melkan Gürsel & Murat Tabanlıoğlu
Firma: Selçuk Ecza Holding