Sabah Gazetesi yazarlarından Erdal Şafak bugünkü köşe yazısında TOKİ’nin Madagaskar’da konut yapımına başlayacağını söyledi. İşte köşe yazısının ilgili kısmı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı röportajı köşe yazısına taşıyan Erdal Şafak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOKİ’nin Madagaskar’da konut yapımına başlayacağının müjdesini verdiğini köşe yazısında okuyucularla paylaştı. İşte köşe yazısının o kısmı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Madagaskar’da ülkenin yüzde 10 küsuru elektrik alabiliyor. Ülkenin fuel oil, gaz, su gibi kaynakları var ama bu imkânları devreye sokmak, çalıştırmak lazım. Daha önce buralara gelenler maalesef sadece sömürmek için gelmişler. Araçta sohbet esnasında, kentsel dönüşümü de konuştuk. Şehir ile hava limanı arasındaki yolun etrafından işe başlanabileceğinden bahsettik. “Sen buralarda oturan vatandaşları ikna eder misin” dedim, “Ederim” dedi. Bizim TOKİ’mizi, 14 senede 760 bin konut yaptığımızı, özel sektörümüzü anlattım. “Buralarda konut yapımına girelim. Sen yer tahsisini yap, biz süratle 1+1, 2+1 gibi konutlar yapalım, dar gelirlilere bu konutları açalım. Bu bir can suyu olur, sonra da şehrin başka kesimlerine el atılır” dedim. “Sen yapılacak bu konutları, 40 dolar 50 dolar taksitle versen, buradaki insanlar bunları alabilir mi” diye sordum, “Alırlar’ dedi. “8 ile 12 ay arasında konut yapımını hızlandırırız, altyapısı, üst yapısı ile birkaç yıl içinde şehrin değiştiğini göreceksin” dedim. Bu adımları atma konusunda mutabık kaldık. ”

Erdal Şafak/Sabah