Çevre Bakanı Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu’da kısa süre içinde vatandaşların yeni evlerini teslim almaya başlayacağını söyledi. Sürecin ortalama 2-4 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölücü terör örgütünün vatandaşların evlerini harap hale getirdiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yeni konutların yapımının tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, Diyarbakır’ın Çölgüzeli ve Üçkuyular mevki ile Şırnak’ın Silopi ve İdil ilçelerinde 2-4 ay içerisinde terör mağduru vatandaşların yeni evlerine kavuşacağını söyledi.

30 bin konut taprip edildi

Terör nedeniyle bölgede 30 binin üzerinde konutun tahrip edildiğini anımsatan Özhaseki, Nusaybin’de 2 mahallenin tuzaklanmış olabilecek bombalar nedeniyle halen inşa çalışmalarına açılamadığını belirtti. Terörden etkilenen bölgelerin altyapısıyla ilgili, su, kanal, arıtma tesisleri gibi çalışmalara başladıklarını aktaran Özhaseki, imar planlarına uygun şekilde konutlar inşa ettiklerini dile getirdi. Bakan Özhaseki, birçok yerde konut inşaatlarının başladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “İnşaatlar devam ediyor ve bir kısım yerlerde de evleri teslim edecek duruma gelmek üzereyiz. Mesela Silopi’de, İdil’de 3-4 ay içerisinde vatandaşın evlerini verebilecek duruma gelebiliriz.”

Diyarbakır’da bir iki ay içinde

Bazı ilçelerde de teslim durumuna gelmek üzere olduklarını belirten Özhaseki, “Mesela Diyarbakır’da Üçkuyular ve Çölgüzel’de bir vatandaş şurda evim yıkıldı diyorsa bir iki ayda evini verebilecek duruma geldik” dedi.

Sur’da cadde dükkanlarına taş kaplama

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur’un Koruma Amaçlı İmar Planı içerisinde yer aldığına dikkati çekti. Bakan Özhaseki şöyle devam etti: “Geleneksel Diyarbakır evlerini yeniden ihya edecek projeler bitti, bir kısmının temelini de sene başından sonra atacağız. Zannedersem yılın ikinci haftasında Diyarbakır evlerinin inşaatına başlıyoruz.” Sur’da ‘sokak sağlıklaştırma’ da yapacaklarını anlatan Bakan Özhaseki, caddede bulunan dükkanları ahşap ve bir takım taş kaplamalarla şık bir hale getireceklerini de sözlerine ekledi.

Akşam