Bursa’nın İnegöl ilçesinde Yenice Mahallesi Refah ve Karanfil Sokak’ta yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi, arsa sahiplerinin talep ettikleri yüksek fiyatlar nedeniyle iptal edildi.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Yenice Mahallesi Refah ve Karanfil Sokak’ta yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi, arsa sahiplerinin talep ettikleri yüksek fiyatlar nedeniyle iptal edildi.

PROJE VATANDAŞLARIN TALEBİYLE BAŞLADI
Encümen salonunda, İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ahmet Lekesizyiğit, İnegöl Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Sedat Koca ile Emlak ve İstimlak Müdürü M. Ali Yakut’un katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, daha modern ve daha yaşanabilir bir İnegöl hedefiyle yaptıkları çalışmaların her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, “Gerek mevcut İnegöl’ü seyreltme, gerek yeni İnegöl’ü kurma adına birçok mimari proje, cephe iyileştirme, yeşil alan, mahalle otoparkı, çocuk parkı gibi projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. İlçemizin giderek gelişmesi ve büyümesi nedeniyle Roman vatandaşlarımızın ağırlıklı olarak ikamet ettiği bölge şehir merkezinde kalmıştır. Vatandaşlarımızdan gelen talepler üzerine İnegöl Belediyesi olarak burayı kamulaştırarak site şeklinde yeniden binalar inşa edilmesi planlanmıştır. Bu proje sayesinde bu bölgenin şehir merkezine yakışır bir şekilde daha modern bir görünüme kavuşturulması hedeflenmiştir. Halkımızdan gelen talepler doğrultusunda özellikle Roman vatandaşlarımızın ağırlıkta olduğu Yenice Mahallesi Refah ve Karanfil Sokak civarındaki bölgeyle alakalı bir kentsel dönüşüm projesi hazırlanmıştır. Her iki sokakta ikamet eden vatandaşlarımızın talebi üzerine idaremiz farklı zamanlarda 15-20 gün ara ile toplamda 3 adet istişare toplantısı yapmıştır. Yapılan bu toplantılarda bahsi geçen alanın ıslah edilmesi ve buradaki eski yapıların yerine yeni binalar yapılarak İnegöl’ün görünümüne yakışacak şekilde modern bir görünüme kavuşturulması görüşülmüştür” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE MUTABAKAT SAĞLANAMADI
Yapılan toplantılarda bu bölgedeki arsa sahiplerinin talep ettikleri kamulaştırma bedelleri, arsa rayiç bedelleri ve güncel arsa fiyatlarıyla karşılaştırıldığında, rakamlar arasında 3 kat fiyat farkı olduğunu ifade eden Turgay Yel, “Bu nedenle sokak sakinlerinin talep ettiği şartlar çerçevesinde İnegöl Belediyesi olarak bu kentsel dönüşüm projesinin yapılmasının mümkün olmadığı gözükmektedir. Şehrimizin güzelleşmesi adına iyi niyetli olarak ciddi bir kentsel dönüşüm çalışması planlanmıştır ancak öngörülen maliyetle hak sahiplerinin talep ettiği rakamların örtüşmemesi nedeniyle yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinde mutabakat sağlanamamıştır. İdaremiz gerek vatandaşlarla yaptığımız toplantılarda, gerekse kendi idari istişare toplantılarımız neticesinde bu işin İnegöl Belediyesince yapılmasının doğru olmadığı kanaatine varmıştır. Ancak projenin gerçekleşebilmesi adına sokak sakinlerinin kendi aralarında anlaşarak bir yada birkaç müteahhit firmayla bu projeyi gerçekleştirmeleri durumunda İnegöl Belediyesi olarak yine gerekli yardımın yapılacağını, halkımızın destekçisi olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

“BU PROJE OLMAYACAK DİYE BİR ŞEY YOK”
Kentsel dönüşüm projesinin Roman vatandaşlar tarafından istendiğini belirten İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ahmet Lekesizyiğit ise “Bu konuşuldu ve daha sonra da İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret ederek, konuyu kendilerine ilettik. Belediye Başkanımız da bu konu ile ilgili olumlu cevaplar vermişti. Kentsel dönüşümün olmamasının tek nedeni bazı vatandaşların yüksek rakamlar talep etmesidir. Bu proje olmayacak diye bir şey yok. Sadece askıya alındı diyebiliriz. Belki önümüzdeki günlerde veya yıllar sonra yine kentsel dönüşüm konusu gündeme gelebilir. Ben Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum. Bizi dinledi ve çalışmalar için talimat vermişti ama bazı vatandaşların yüksek rakam talep etmesi nedeni ile bu proje gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

Bugün