Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden günde yaklaşık 110 bin aracın, Osmangazi Köprüsü’nde ise günlük ortalama 20 bin aracın geçtiğini söyledi.

GEÇEN ARAÇ SAYISI BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

Bakan Ahmet Arslan, “Biz etüd çalışması yaparken Osmangazi’den 15 bin, Yavuz Sultan Selim’den 50 bin araç bekliyorduk. Bizim bu konuştuğumuz rakamlar başlangıç rakamları. Bağlantı yollarının tamamlanmasıyla bu sayı daha da artacak” dedi.

“1915 Çanakkale Köprüsü için ocak ayı ortalarında teklifleri alacağız” diyen Arslan, “O da bittiğinde Marmara Denizi’nin etrafında komple bir ring oluşturacağız.

En geç 5 senede bitecek. Yap-İşlet-Devret sistemiyle yapılacağından daha erken bitecektir. Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprülerinden daha büyük olabilecek ayak açıklığı sebebiyle” ifadelerini kullandı.

AVRASYA’DAN BEKLENTİ BÜYÜK

Bakan Arslan, Avrupa yakasında Yenikapı’da, eski balık hâlinin bulunduğu alandan yerin altına inen, karşıda da Selimiye Kışlasıyla Haydarpaşa Hastanesinin bulunduğu alandan yerin üstüne çıkacak Avrasya Tüneli’nden günde 120-130 bin aracın geçmesini beklediklerini ifade etti.

Arslan, “Verdiğimiz araç garantisi günlük 70 bin araca denk geliyordu. Sadece küçük ölçekli araçlar geçecek. Yaya geçişi söz konusu değil. 2 katlı bir tünel, 2 şerit gidiş, 2 şerit geliş” diye konuştu.

Sabah