Koç Topluluğu olarak 90 yıldır olduğu gibi “Ülkem varsa ben de varım” diyerek Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişimi için çalışmaya, yatırım yapmaya, üretmeye ve istihdama odaklanarak daha güçlü Türkiye idealine sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Koç, “Gün işbirliği ile el ele vererek her zamankinden daha fazla çalışma, yeni büyüme ve başarı hikâyeleri yazma günüdür” dedi.

2016 yılını değerlendirip 2017 yılına ilişkin beklentilerini paylaşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, önemli mesajlar verdi. Koç Topluluğu olarak, 90 yıldır olduğu gibi “Ülkem varsa ben de varım” diyerek Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişimi için çalışmaya, yatırım yapmaya, üretmeye ve istihdama odaklanarak daha güçlü Türkiye idealine sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Koç, daha güçlü Türkiye idealine sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. “Gün, sahip olduğumuz yüksek potansiyeli ortaya çıkaracak bir planlama ve iş birliği ile el ele vererek her zamankinden daha fazla çalışma, yeni büyüme ve başarı hikayeleri yazma günüdür” diye konuşan Ömer Koç şu mesajları verdi: “Zor bir yılı geride bırakıyoruz. Dünyada son derece önemli ekonomik ve politik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, Türkiye de sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişimi, siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçti. Hep birlikte bir kez daha aklını ve vicdanını başkasına ipotek etmeyen, ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ yetiştirmenin neden önemli olduğunu gördük. Ülkemizin dört bir yanında terör saldırıları meydana geldi. Refah ve huzurumuzu hedef alan, demokrasi, hukuk, barış ve özgürlük ortamını kaosa dönüştürmeyi hedefleyen bu terör saldırıları karşısında büyük bir dayanışma örneği sergiledik. Tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.”

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Ekonomi de zorlu süreçlerden geçtiğine işaret eden Koç, büyümedeki yavaşlama, artan işsizlik oranları, piyasalardaki dalgalanmalar ve devam eden belirsizliklerin, iş dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunların başında geldiğini söyledi. Koç, “Böyle bir ortamda, daha güçlü bir Türkiye için çok çalışmak zorundayız. Güçlü bir Türkiye ve piyasa ekonomisi için güçlü ve şeffaf kurumlara, tarafsız ve hızlı çalışan bir hukuk sistemine, hukukun üstünlüğüne, hak ve özgürlüklerin korunmasına, adil bir vergi düzenine ve kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye ihtiyacımız var. Bu değerleri kaybetme lüksümüz yok. 2023 hedeflerimiz her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Kamu ve özel sektörün birbiriyle koordinasyon içinde çalışması, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girme idealinden vazgeçilmemesi son derece önemlidir” dedi.

KURULUŞ HARCINA SAHİP ÇIKMALIYIZ

“KATMA değerli üretim ve ihracatı artırmak için inovasyon ve teknolojiyi merkeze alan bir modelde, devlet ve özel sektör hiç olmadığı kadar yan yana ve eş güdümlü çalışmalıdır” diye konuşan Ömer Koç, “Ülkemizi daha güçlü, daha müreffeh ve daha çağdaş kılacak bir yapıyı hep birlikte inşa etmeliyiz. Bu ülkede yaşayan, bu ülkeye gönül borcu olan, gelecek kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakma arzusunda olan herkesin ülkemizin kuruluş harcına sahip çıkması, işine dört elle sarılması her şeyden evvel bir vatandaşlık görevidir” dedi.

6 MİLYAR LİRALIK YATIRIM BİTECEK

AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın: “Tüm girişimcilerin bütün riskleri alarak yatırıma devam etmesi ve var güçleriyle ülkede istihdam yaratması gerekiyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) uygulamaya devam ettiği para politikası gelecek yıl Türkiye ekonomisine olumlu etki edebilir. Türkiye için 2017’deki en büyük fırsat, bence kimsenin yatırım yapmayı düşünmediği bir yerde yatırım yapmaktır. Riskin olmadığı yerde fırsat olmaz. Onun için alıcılar ve yatırım yapmak isteyenler için Türkiye’nin çok uygun bir ülke olduğunu düşünüyorum. 2017’nin sonunda hepsi bitecek olan 6 milyar liralık yatırım yapmaya başladık. Bunun 3 milyar lirası sağlık, 1.5 milyar lirası enerji sektöründe gerçekleşecek.”

GÜNEYDOĞU’YA YATIRIM GÜNDEMDE

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz: ”2016’da beklenmeyen bir dizi iç ve dış siyasi çalkantıyla karşı karşıya kaldık. Hükümet, devlet yönetimi, geniş bir toplumsal destekle bu zorlukları aşma gayretinde ve bu yönde ilerliyor. Mali piyasaların bu gelişmelerden etkilenmemesi için elden gelenin yapıldığını görüyoruz. Ancak yine de büyüme, yatırımlar ve ihracat bir miktar da olsa olumsuz yönde etkilendi. Türkiye’nin yüksek gelir grubu sınırları içerisindeki yerini daha da netleştirecek büyüme ivmesi için herkesin elinden geleni yapması, yapısal reformların hızla devreye girmesi, yatırımların ve istihdamın artması gerekiyor. Doğu ve Güneydoğu’daki yatırım projelerine de 2017’de başlamak istiyoruz.”
2018 VE SONRASI BÜYÜME HIZLANIR

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu: “Bu yıl ülke olarak hiç de kolay olmayan günler geçirdik. Son gelen rakamlar, yılı yüzde 2.5-3 aralığında bir büyüme ile tamamlayabileceğimizi gösteriyor. Yaşadığımız olaylar ve global ekonomideki olumsuz koşulları düşündüğümüzde bu büyüme oranı makul karşılanabilir. 2017’nin ilk yarısında da koşullar kolay olmayacak. Fakat uzun dönemde, özellikle 2018 ve sonrasında yüzde 5 civarında büyüme ortalamasını yakalayabiliriz. Türkiye bunu başarabilecek güce ve potansiyele sahip. 2017’nin oldukça hareketli bir yıl olacağını ve en büyük riskin de bölgede, Suriye ve Irak’ta yaşanan savaş olduğunu düşünüyorum. Burada barış yönünde atılacak adımlar önemli.”

İHRACAT PAZARLARINA AĞIRLIK VERECEĞİZ

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar: “2016’yı iş planlarımızı realize ettiğimiz bir yıl olarak geride bıraktık. Bu yılı, iş neticeleri açısından artıların daha fazla olduğu bir süreç olarak değerlendirebileceğiz. 2017 için de iş planlarımızı hazırladık. 2017’de, mevcut işlerimizi risklerden arındırmaya çalışacağız. İhracat pazarlarına ağırlık vereceğiz. İçerideki potansiyel daralmayı, yurt içi pazarlardan geri kalmayarak ihracatla telafi etmeye çalışacağız. İş adamları açısından kurun mümkün olduğunca öngörülebilir olması önemli. Ağırlıklı olarak sanayi malları üretimi yapıyoruz. Türk Lirası’nın değerinin azalması, rekabete giremediğimiz bazı pazarlara 2017’de yönelmemizi sağlayabilir.”

ÇARKLAR DAHA HIZLI DÖNMELİ

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay: “Coğrafyalarında, ülkede ve birey olarak ‘gönül dünyalarında’ derin kırılmalara yol açan bir yılı geride bırakıyoruz. Orta Doğu’nun giderek küreselleşen güvenlik sorunu ve 15 Temmuz’daki darbe girişimi Türkiye’yi yeni bir oyun planı uygulamaya mecbur kıldı. Güvenlik güçlerimiz terörü kendi kaynağında kurutmak için sınır ötesinde büyük bir misyona soyundu. Türkiye, bu büyük ve karanlık oyundan alnının akıyla çıkacak. Buna inancımız ve güvenimiz tam. 2017 büyüme hedeflerine ulaşmak için çok çalışmak gerekiyor. Türkiye’nin güçlü büyümeye geçmesi için sanayide çarkların daha hızlı dönmesi gerekli. Katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünler de unutulmamalı.”

2017 YILI ÇOK DAHA İYİ OLACAK

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun: “2016’daki kayıpların, 2017’de telafi edilmesini umuyoruz. Rusya ile olan krizin aşılmış olması, yaşadığımız terör olaylarının 2017’de yaşanmaması beklentisiyle ekonomik bakımdan, huzur ve moral açısından 2017’nin çok daha iyi olmasını umuyoruz, bekliyoruz. Turizmin hareketlenmesinin ekonomiye canlılık katacağını, bunun müteşebbisin de moral ve motivasyonunu yükselteceğini düşünüyorum. Ekonomik büyüme üretimle oluyor. Üretim olursa istihdam, ihracat artıyor. Ne kadar fazla üretim yaparsak ekonomi o kadar büyüyor. 2017’de yeni üretim alanlarına, katma değeri yüksek ürünlere yönelmeliyiz. Ancak zayıf tarafımız Türkiye’deki müteşebbislerin yüksek finansman maliyetleri..”

Hürriyet