Global iş ağı oluşturmayı amaçlayan 20. Uluslararası İş Forumu yoğun katılımla başladı. Açılışta konuşan Katar Ekonomi Bakanı Al Thani, “Yatırım fırsatlarını ortaya çıkarmalıyız” dedi…

İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi temalı 20. Uluslararası İş Forumu (IBF) İstanbul’da dün başladı. SABAH gazetesinin sponsor olduğu ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği MÜSİAD EXPO ve High Tech Port ile eş zamanlı gerçekleştirilen forum yoğun bir katılımla kapılarını açtı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan forumun açılışına, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassim Al Thani de katıldı.

HALKLARIN YARARINA
Toplantının açılışında konuşan Al Thani, Türkiye ile Katar arasında gerçekleştirilen iş görüşmelerinin sağladığı yararlara dikkat çekerek şunları söyledi: “Türk ve Katarlı işadamları arasında uygun bir zemin hazırlamak, yatırım fırsatlarını ortaya çıkarmak istiyoruz. Her sektörde ve her alanda iş birliğinin oluşması iki ülkenin ve halkların yararınadır. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha ileriye götürmek için Doha’da daha fazla toplantı yapmaya çalışıyoruz.” Katar ve Türkiye arasında geçmişe dayanan çok derin ilişkiler bulunduğunu dile getiren Thani, bu ilişkilerin son dönemde ülkelerin yöneticileri sayesinde artarak ilerlediğini söyledi.

VARLIĞINIZ ARTTI
Thani, Türk şirketlerinin Katar’da gözle görülür bir şekilde arttığını ve ülkedeki Türk sermayeli şirket sayısının 26’ya ulaştığını belirterek, aynı şekilde Türkiye’deki Katarlı firmaların da yatırımlarını her geçen gün artırdığını bildirdi. İki ülke arasında çok sayıda işbirliği anlaşması imzalandığını anımsatan Thani, “Bunlar sürdürülebilir bir ticaret hacmi ve program sağlıyor. Hem özel hem de kamuda inovatif yaklaşımların, teknolojinin ve bilgi hacminin geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

YÜKSEK FAİZ GİRİŞİMCİNİN GÖZÜNÜ KORKUTUYOR
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, etkinliğin kendilerine, fikir alışverişinin yanında, bu fikirleri uygulamaya geçirmek için yapılması gerekenlerin de konuşulduğu bir buluşma zemini sağladığını kaydetti. Bugün girişimciye sağlanan kredilerin faiz oranlarının mevcut enflasyon oranlarının neredeyse iki katına çıktığını belirten Olpak, “Bu da girişimcinin gözünü korkutuyor ve birçok güzel projenin yalnızca fikir olarak kalmasına sebep oluyor. Halbuki ülkemizde büyük bir girişimcilik potansiyeli var” dedi. Bilim ve teknoloji alanında yaşanan ilerlemenin kısa sürede ve her alanda büyük değişimler getirebilecek seviyeye ulaştığını ifade eden Olpak, bu rekabet ortamında “kopyala-yapıştır” fikirlerle ayakta kalmanın mümkün olmadığını vurguladı.

BAŞKANLIK HIRS DEĞİL SORUNLARI ÇÖZMEYE YÖNELİK
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin başkanlık sistemini istemesinin en büyük sebebinin siyasi istikrar ve adil bir temsiliyet olduğunu belirterek, “Başkanlık sistemi kişisel bir hırs değil, siyasi sistemdeki sorunları çözmeye yöneliktir” dedi. Konuşmasında küresel ticarette yaşanan daralmaya da dikkat çeken Şimşek, küresel ticaret ve küresel büyümeye bakıldığında ortaya çıkan eşitsizliğin sorun oluşturduğunu anlattı. Şimşek, “Biz küresel ve bölgesel entegrasyondan yanayız. Türkiye küresel ticaret payını büyüttü, ihracat payımız ikiye katlandı. Küreselleşme ve ticaretin faydalarını eşit dağıtılmalıyız, biz siyasetçiler olarak buna değinmeliyiz” dedi.

HEDEF GLOBAL İŞ AĞI OLUŞTURMAK
Müslüman işadamları arasında global iş ağı oluşturmak amacıyla bu yıl 20’ncisi düzenlenen forum yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda yatırımcının katılımıyla hayata geçti. İşadamları karşılıklı iş imkânlarını konuştu.

Sabah