Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “2019’da yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 20’nin üzerinde bir artış ile hedefimiz 50 milyon yabancı turisti yakalamak. 2019’un sektörümüz için rekor yılı olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.” dedi.

BAĞLIKAYA, Sektördeki gelişme ve 2019 beklentilerine yönelik AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2018 yılını, turizm sektörünün başarıyla tamamladığını belirterek, özellikle yurt dışı pazarlarında yakaladıkları yükseliş ile yılın tamamlandığını kaydetti.

2018 turizm sezonu başarılı başlayınca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm hedefini yıl içinde iki kez revize ettiğini, belirlenen son hedefin 40 milyon yabancı ziyaretçi sayısına, 32 milyar dolar turizm gelirine ulaşmak olduğunu anımsatan Bağlıkaya, “Yıl boyunca turizm sektörü bileşenleri bu hedefe ulaşmak için çalıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın son verilerine göre 2018’in 11 aylık döneminde yüzde 22 artışla ülkemize 37,5 milyonun üzerinde yabancı turist geldi. 2018’de yakaladığımız sektörel yükseliş ivmesini daha yukarıya taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Bağlıkaya, 2018’in ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre Avrupa’daki ana pazarlardan Almanya’dan gelen ziyaretçinin yüzde 25,56 (4 milyon 334 bin 67 kişi), İngiltere’den gelen ziyaretçinin yüzde 36,45 (2 milyon 212 bin 40 kişi), Hollanda’dan gelen ziyaretçinin yüzde 27,30 (980 bin 555) ve Fransa’dan gelen ziyaretçinin yüzde 26,75 (691 bin 671) oranında arttığına işaret ederek, Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısının yüzde 26,22 artarak 5,8 milyonu aştığını söyledi.

“2019’DA İNGİLTERE PAZARINDA EN AZ YÜZDE 25 YÜKSELİŞ BEKLİYORUZ”

Bağlıkaya, 2018’in ekim ayı itibarıyla 2019 turizm yılı için çalışmaların başladığını aktararak, “Kasım başında İngiltere’de düzenlenen dünyanın ikinci büyük turizm fuarı olarak kabul gören World Travel Market Fuarı’nda ana pazarlarımızdan olan İngiltere’ye yönelik ilk satışlar gerçekleşti.

Fuarda gelen talepler başta seyahat acenteleri olmak üzere turizmcilerin yüzünü güldürdü. Özellikle Brexit sürecindeki İngiltere’den ülkemize yönelik ilginin arttığını söyleyebiliriz. 2018’in 11 aylık döneminde ülkemize yüzde 36’nın üzerinde artışla 2,2 milyon İngiliz turist geldi. 2019’da özellikle İngiltere pazarında en az yüzde 25 yükseliş bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Mart ayında gerçekleştirilecek ITB Berlin, MITT Moskova Turizm fuarlarının gelecek sezonu daha net görmelerini sağlayacağını ifade eden Bağlıkaya, bu iki fuarda ana pazarlar olan Almanya ve Rusya’nın 2019 sezonu öngörüsünü alacaklarını dile getirdi.

Bağlıkaya, İzmir’de İzfaş ile birlikte gerçekleştirdikleri Travel Turkey Fuarı’nda edindikleri izlenimlerle 2019 yılında turizmcileri iç pazarda da iyi bir sezon bekleyeceğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Bunu erken rezervasyon kampanyasına gösterilen ilgiden de görebiliriz. 2018 yılında yaklaşık 7 milyon kişi erken rezervasyondan faydalandı. Seyahat acentaları erken rezervasyon kampanyalarını kasım ayı başında ilan etti. Kampanyalara iç pazardan yoğun bir talep söz konusu. Erken rezervasyonda temmuz ve ağustos ayları başta olmak üzere deniz, kum, güneş tatiline yönelik paket turlara yoğun bir ilgi var. Vatandaşlarımız artık erken rezervasyon kampanyasının, indirimli ve istedikleri tatil bölgelerinde uygun fiyatlara tatil imkanı sağladığının bilincinde. O nedenle tatillerini erkenden planlayıp yüzde 50’ye varan indirimleri kaçırmıyorlar.”