80’li yıllarda İtalyanlar’ın üretimden kaldır-dıkları kalıpları kullanarak yola çıkan Vitra, bugün dünyanın 75 ülkesine tasarım ve inovasyon satıyor. Vitra alanında dünyanın en büyük 10 oyuncusu arasına girdi.
Bünyesinde Vitra, Artema, Burgbad, Engers ve Villeroy& Boch gibi dünya markalarını barındıran Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, alanında dünyanın en büyük fuarı Frankfurt ISH Fuarı’nda gövde gösterisi yaptı.

200 BİN ZİYARETÇİ

2 bin 400 üreticiyle 200 bin profesyoneli bir araya getiren Frankfurt ISH fuarı, alanında dünyanın en büyüklerinden. 1985 yılında 15 metrekarelik bir stand ile fuara giren Eczacıbaşı, aradan geçen 30 yılda standını 2 bin metrekareye yükselterek, dünya markalarında yarışır hale geldi.

KALIP ALIRDIK TASARIM SATIYORUZ

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, önümüzdeki döneme ait hedefleri ve fuar beklentilerini paylaştı.
1980’li yıllarda Eczacıbaşı seramik farikasında yöneticilik yaptığı dönemde İtalya’ya kalıp satın almaya geldiği dönemdeki hatıralarını paylaşan Bülent Eczacıbaşı, “O dönem yeni tasarım yapma durumumuz yoktu. Ancak İtalyanlar’ın artık üretimden kaldırdıkları kalıpları satın alarak üretim yapabiliyorduk” dedi.

O yıllarda Vitra’nın başlattığı kalite hareketine değinen Eczacıbaşı, tasarım ve katma değer arasındaki ilişkinin keşfedilmesiyle, Bozüyük fabrikasında tasarım ve Ar-Ge merkezi kurulduğunu ve Vitra’nın dünyaca ünlü tasarımcılarla çalışmaya başladığını söyledi. Eczacıbaşı, “Artık rakiplerde olmayan en yeni ürünleri biz yapıp Avrupa’ya satıyoruz” dedi.

RAKİPLERDEN NEYİMİZ EKSİK?

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, 1 milyar euroluk cirosuyla halen sektöründe dünyadaki ilk 10 oyuncudan biri. Vitra, Artema, Engers, Villeroy-Boch, Burgbad ve İntema Mutfak gibi markaları bünyesinde barındıran grubun, 4 ülkede 16 üretim tesisi var. Bu noktada eksik nedir sorusuna cevap aradıklarını belirten Bülent Eczacıbaşı, şöyle devam etti:

“Karşımızda 100-200 yıllık markalar var, devler birleşirken küçük marka satın almak fazla katkı sağlamıyor. Rakiplerin birleşmesi karşısında bizim marka ve pazarlama- daki eksikleri gidermemiz gerekiyor.”

RUSYA, HİNDİSTAN VE KÖRFEZ HEDEF PAZAR

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah ise önümüzdeki dönemde büyüme hedefledikleri pazarların Rusya, Körfez Ülkeleri ve Hindistan olduğunu söyledi. Gümrah şöyle devam etti: “Rusya’da pazar küçülürken biz büyüyoruz ve bu süreç hızlanacak. Körfez ülkelerinde gelişen inşaat sektörü büyük avantaj barındırıyor. Hindistan’da ise sağlık gereçleri alanında büyüyeceğiz.”

RUSYA KRİZİ AVANTAJ OLDU

Eczacıbaşı CEO’su Erdal Karamercan, Rusya’da yaşanan kriz Vitra için avantaja çevirdiklerini belirterek, “Kurda yaşanan son gelişmeler nedeniyle Rusya’dan ithalat yapan firmalar batma noktasına geldi. Avantaj o ülkede yatırım ve üretim yapan firmaların eline geçti. Bizim üstünlüğümüz o ülkede yatırım yapmamız oldu. Rublenin değer kaybı sebebiyle pazar kaybetmedik. Türkiye’den ihracat yapıyor olsaydık, kur oynaklığı nedeniyle büyük sorun yaşardık” ifadesini kullandı.

BANYO TEMİZLİĞİNE 45 DAKİKA

Eczacıbaşı Yapı Grubu Pazarlama Direktörü Arzu Uludağ Elazığ, tasarım ve inovasyonun satış fiyatını 2,5 kata kadar artırdığına dikkat çekti. Tüketiciyi dinleyerek hatta bizzat evinde ziyaret ederek tasarım ve yeniliklere karar verdiklerini belirten Elazığ, Türk kadınlarının banyo hijyenine büyük önem verdiğini söyledi. Türk kadınlarının banyo temziliğine her gün ortalama 45 dakika ayırdığını söyleyen Elazığ, “Türk kadını için parlaklık en önemli temizlik göstergesi. Bunun için Türkiye’de banyolar çabuk aşınıyor” dedi.

AK SARAY’IN VİTRİFİYELERİ VİTRA

Bülent Eczacıbaşı, Beştepe’deki yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın karo seramik ve vitrifiyelerini vermek istediklerini belirterek, “Karo seramik olmadı ama Vitrifiyeler Vitra oldu” dedi.
Zafer ÖZCAN- BUGÜN