Türkiye’nin arka arkala devreye aldığı büyük yatırımlarına kamu bankalarının kredi desteği artarak devam ediyor. Bugüne kadar milyar dolarlık projelere destek veren VakıfBank, yeni projelerde de yer alacağını açıkladı.

Ülke gelişimine ve istihdama katkı sağlayacak büyük projelerin finansmanında yer almaktan gurur duyduklarını ifade eden VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, gelecek dönemlerde de bu tür projelerin finansmanında yer almaya devam edeceklerini söyledi.

“YÜZDE 8.2 BÜYÜDÜK”
Aydoğan, 2016 gerçekleşmeleri ile gelecek yıla ilişkin beklentilerini değerlendirirken, bu yılın ocak-eylül döneminde ülke gelişimine katkı sağlamayı sürdürdüklerini kaydetti. Bu dönemde VakıfBank’ın aktif toplamının yüzde 8.02 büyüdüğünü belirten Aydoğan, aktifler içerisinde en büyük paya sahip olan kredileri ortalamanın üzerinde, yüzde 1.35 artırdıklarını söyledi.

İKİNCİ EL TALEBİ
Aydoğan, mega projelere verilen kredilerin ikinci elde satılması konusunda yabancı bankalardan gelen taleplere ilişkin, “Bu talepler uzun zamandır dillendiriliyor. Ülke olarak önemli yatırım merkezlerinden biri olduğumuzu ve bu kredilerin çok önemli, özellikli ve güvenilir krediler olduğu düşünüldüğünde yüksek talep görecek yeni bir yatırım aracı olacağına inanıyorum” diye konuştu. Proje kredilerinde ülke gelişimine katkı sağlayacak projelerin finansmanında yer almaktan gurur duyduklarını ifade eden VakıfBank Genel Müdürü Aydoğan, Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin finansmanında yer alacaklarını söyledi.

Sabah