Türkiye’nin önemli düzcam markası Trakya Cam, Unicera Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda düzenlediği ‘Tasarım Konuşur 01 Şeffaf Çözümler’ etkinliği büyük ilgi gördü.

TÜYAP’ta düzenlenen etkinliğe,Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Studio Nakışçı’dan tasarımcı Tamer Nakışçı ve Koz Suzani Design Inc.’ten tasarımcı Defne Koz katıldı.
Etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu, “Tasarım, insan duyularına hitap eden, farklı malzemeleri buluşturuyor. Cam, fiziksel olarak var olan istendiği zaman şeffaflığından yararlandığımız bir ürün ve hayatımızın bir parçası. Alanında dünyanın en büyük ikinci fuarı olan Unicera, sektör açısından önemli bir fuar. Trakya Cam olarak geliştirdiğimiz ürünlerle bu sektöre girdi sağlıyoruz. Sektörel gelişmelere göre şekillendirdiğimiz camlarımızı tasarım dünyası ile paylaşmaya önem veriyoruz” dedi.
Etkinlikte “Tasarıma Ayna Tutmak” başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Alpay Er konuşmasında inovasyonun farklı boyutlarına değinerek “Tasarım kültür meselesidir. Uzun vadeli inovasyon stratejileri ürün değil, kültür bazlı olmalı. Tasarımda kültürün pazarlaması çok önemli. Kültür bazlı inovasyon daha deneyime bağlı bir firma kültürünü gerektiriyor” dedi.

Tamer Nakışçı ise etkinlikte tasarımın önemine dikkat çekerek,“Aslında gün içinde etrafımızdaki birçok şeyi fark etmiyoruz. Farkına varmadan kendimizi bir tünelin içinde buluyoruz. Tasarımın bu farkındalığı kurduğunu, mekân ve insan arasında farklı bir etkileşim yarattığını; bilinçlilik halini yeniden oluşturduğunu düşünüyorum” dedi. Günümüz tasarımında öne çıkan modülarite ve kişiselleştirmenin daha doğal ve insan özüne yakın konular olduğunu söyleyen Nakışçı, “bitmiş bir şey sunmak yerine insanlara biraz daha alan açabiliriz” dedi.

“Camın Binbir Yüzü”
teması üzerine konuşma yapan Defne Koz, tasarım kavramına dikkat çekerek,“Tasarım ne bilim ne de sanattır. Tasarımcının işi duyulara hitap etmek ve insanların hissiyatına kulak vermektir. Ruh ve malzemenin üst üste binen iki kavramdır. Her malzemeye ait olan gizemli kısmı ortaya çıkararak, malzemeye derinlik vermek çok önemli. Bu şekilde malzemenin ruhunu tasarlayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.Ayrıca, Defne Koz, sözlerini şöyle sürdürdü:“Cam çok zengin ve gizemli bir malzeme. Tasarımcılara düşen de bu derinliği ortaya çıkarmak.Tasarımcılar olarak yapmamız gereken, sadece derinlik hissi vermek değil, farklı bir his yaratmak. Bir büyücü gibi kullanıcıyı farklı bir boyuta taşımalıyız” dedi.