İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesinde toplam 4 firmanın verdiği mali teklifleri içeren zarflar bugün açılacak.

DEMİRYOLU DA VAR

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesinde, firmaların teknik yeterlilikleri konusunda yapılan inceleme tamamlandı. Söz konusu proje için Tecnimont Civil Construction SPA, Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı, Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığı ve Yüksel Proje Uluslararası AŞ verdikleri mali tekliflerin açılması için davet edildi. Teklif zarfları bugün açılıyor. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin 5 yılda tamamlanması hedefleniyor.

6.5 milyon yolcu taşıyacak

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’yle Avrupa yakasında Hasdal kavşağından Anadolu yakasında Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6.5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

Akşam