Hom Design Center Eroğlu Gayrimenkul imzası ile hayata geçiiriliyor. Projenin tanıtımı için bir basın toplantısı düzenlendi ve toplantıya Eroğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş katıldı.

Eroğlu Gayrimenkul İstanbul Avrupa yakası Seyrantepe’de inşa ettiği Skyland İstanbul’un AVM bölümünde ev ve ofis dekorasyon markalarını tek çatı altında toplamayı hedefliyor. Hom Design Center Eroğlu Gayrimenkul imzası ile hayata geçiriliyor. Projenin tanıtımı için bir basın toplantısı düzenlendi ve toplantıya Eroğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş katıldı.

Türkiye’de ilk defa yeni konsept
Hom Design Center, 25’i aşkın gastronomi markası olmak üzere toplam 100’ün üzerinde mağazaya sahip olacak. 2017’nin ilk yarısında kapılarını açacak AVM’de 40 bin metrekarelik kiralanabilir alan yer alacak. Hom Design Center’da mobilyadan dekorasyon aksesuarlarına, perdeden zemin kaplamaya, beyaz eşyadan aydınlatmaya ev ve ofis tasarımına yönelik tüm ihtiyaçlar yer alacak. Nurettin Eroğlu, AVM’nin konseptini anlatırken, ‘İşimizin y üzde 80’i tekstil olduğu için AVM konseptinde hiç bir sıkıntı yaşamayız. Yıllık 25 milyon adet konfeksiyon üretimi yapıyoruz. Yaklaşık 300 bin metrekare fabrika alanımız var. Yılda 1-2 AVM inşası yapıyoruz’ dedi.

Yeni projeler yolda
Eroğlu, 10 yılda 16 tane projenin 14 tanesini teslim ettiklerini belirterek, 2 projenin inşaatının da devam ettiğini söyledi. Eroğlu, biri Skyland diğeri de Edirne’de bir AVM projelerinin olduğunu belirtti. Önümüzdeki yılın 3. ve 4. aylarında bunların da teslimlerini gerçekleştireceklerini belirten Eroğlu, ‘Basın Ekspres ve Halkalı bölgelerinde yeni 3 projenin hazırlıkları yapılıyor’ dedi. Kartal ve Basın Ekspres’te toplamda 2 bin 500 konutluk projeleri olduğunu söyleyen Eroğlu yine bu projelerinde altında ticari birimlerin olduğunu belirtti.

‘Dolar arttı skyland ta yabancılara satış arttı’
Satışların yüzde 35’inin yabancı, yüzde 65’inin yerli olduğunu belirten Eroğlu, ‘Son 3 haftadır ciddi bir şekilde yabancı satışında artış var. Döviz kurlarında bir artış yapmadığımız için yabancılara cazip geliyor. Aslında herşeyin negatif tarafı varken, bazen onların artı tarafları da var’ dedi.

Eroğlu, ‘Türkiye’de iş yaparken TL kullanmamız lazım. Bizim sadece yurt dışında döviz kullanmamız lazım. Biz dövizi yurt dışında pasaport gibi kullanmamız lazım. Şuanda hükümetimiz de bu alanda ciddi oranda alt yapı oluşturma çalışmaları yapıyor. Dövizle yapılan işlerin uzun vadede Türkiye’ye yararı olmadığını düşünüyorum’ şeklinde konuştu.

‘AVM’lerin yüzde 40 yabancılarda’
Dışardan yabancı yatırımcı da çekmek zorundaolduklarını belirten Avi Alkaş, buradaki yabancıların ekonomik beklentilerini doğru anlamak gerektiğini vurguladı. Alkaş, ‘Şuanda gündemde olan ani çıkışlardan ötürü denge arayışı var. Sektör kendini yakalacaktır. Sadece bugün değil, sürekli uzun süreli büyümeye odaklanmalıyız. AVM’lerin yüzde 40 yabancılarda’ dedi.

‘Skyland cazibe merkezi olacak’
Alkaş, ‘Son 5 yılda en çok gelişen şehirlerden biri olan İstanbul kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili oldukça yenileşme çalışmaları içinde. Biz de bu süreçte insanlar için insanlarla çalışarak çağdaş mekanlar yaratma duygumuzu vurguluyoruz. İnsanların zamanlarını hoşça geçirebilmeleri en önemli önceliğimiz. Uzamanlaşan AVM’ler üretmeye çalışıyoruz. Skyland ile de buna örnek olacağız. İnsanların ev ve ofislerini ekndi zevkine göre tasarlamak isteyenler için bu tüm ihtiyaçlarını en az zamanda tasarlayabilecekleri ortamlar geliştiriyoruz. Caddelere adını veren meslek gruplarının daha modern halde yorumlanması aslında bu proje. Biz cazibe merkezi kurgusu içindeyiz bu proje ile. Skyland en çok cazibe merkezi olarak anılacak’ dedi.
AVM’lerden evvel de alışveriş olduğunu, AVM’ler geldi diye İstiklal yada Bağdat Caddesi’nde satışlarda azalma olmadığını belirten Alkaş, ‘Satışlarda azalma olduysa da bunun başka sebepleri var. İstiklal Caddesi’nde sürekli gösterilerin yapılması ve bazen esnafın dükkanları açamaması, Bağdat Caddesi’nde ise en büyük sorun kentsel dönüşüm’ dedi.

‘AVM’lerin 60 milyar dolar KDV alacağı var’
Başbakan Binali Yıldırım, geçen hafta yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan kararları önceki gün açıkladı ve ‘Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi vereceğiz’ dedi. Yapılan açıklama uzun yıllar KDV iadesi bekleyen inşaat sektörünü de heyecanlandırdı. ‘Sektör olarak KDV stokluyoruz’ diyen Eroğlu şirketlerinin de bekleyen 60-70 milyon TL KDV iadesi olduğunu dile getirdi. Eroğlu, ‘Bana göre Türkiye’nin gayrimenkul açısından en sakat tarafı AVM. KDV giyimde yüzde 8. KDV’yi şirketler üzerine yükleyin ay sonunda ödeyin. Bu Avrupa’da böyle. Ciddi KDV alımlarımız var. Bizim 60 milyar dolar KDV iadesi alacağımız var’ dedi.

Eyüp İyigün/Emlakmetrekare.com