Tokat’taki kamu binalarına enerji sağlamak amacıyla yapılan Türkiye’nin ilk kamu ihalesini sektörün uzman ismi İtalyan şirketi Leitwind, kazandı.
Leitwind şirketinin imzaladığı sözleşme rüzgar türbininin yapılmasının yanında iki senelik bakım hizmetlerini kapsıyor. Ayrıca bölgede yeni iş olanakları sağlaması açısından da önemli olan proje, enerji tasarrufu da sağlayacak.
Proje sonrası Tokat’ta 1MW gücünde bir rüzgar enerji tesisi kente kazandırılırken ikinci Leitwind LTW80 1.0MW rüzgâr enerji tesisi gerçekleşecek.
Projenin bir başka dikkat çekici yönü de Türkiye’nin ilk kamu ihalesi olması. Leitner Grubu’n planlama işleri, altyapı inşaatları, ruhsat ve müsaadelerin temin süreci, tesisin üretimi ve montajı ile bakım hizmetleri dahil bir çok işi bir arada yapmaktadır.
Leitner Turkey, Bursa’da, Uludağ kayak merkezinde iki teleferik tesisi yapmasının yanında, Türkiye de yeni ve farklı tesisler öngörmektedir.
Şirketin Yetkili Yöneticisi Anton Seeber,Türkiye’nin Leitwind için önemli bir piyasa olduğunu açıklayarak, “Söz konusu bu ihalenin, tüm Grup adına, Türkiye’de gösterilen büyük gayretlerin kanıtı.Yakın bir geçmişte gerek şehir içi ulaşım ve gerekse kayak merkezlerinde birçok teleferik ihalesi kazanmış bulunmaktayız. Ve şimdi de ikinci rüzgâr enerjisi tesisine ulaştık. Grubun farklı şirketleri arasında oluşturulan sinerjinin bu başarılarda katkısı tartışmasızdır ki, bunun sonucunda Türkiye pazarında önemli adımlar atabilmekteyiz.Örneğin tesislerin bakım ve işletme hizmetleri alanlarında olduğu gibi›› dedi.