Güneşin kaybolurken gökyüzünü çeşitli renklere boyamasını izlemek için en doğru adresler elimizde.

Bir gün daha biterken sevdiklerinizle başınızı kaldırıp eşsiz güzellikteki doğanın ahengine kendinizi kaptırın. Güneşin kaybolurken gökyüzünü çeşitli renklere boyamasını izlemek için en doğru adresler elimizde.

Jüri: Mehmet Yaşin – Gezgin, gurme Saffet Emre Tonguç – Hürriyet Seyahat yazarı, rehber/ Figen Batur – Gazeteci/ Çağdaş Ertuna – Kent yazarı/ Serkan Ocak – Hürriyet Seyahat Yayın Yönetmeni/ Ahmet Zeki Apalı – TUREB Başkanı/ Erçağ Akın – Time Out Editörü/ Aynur Tartan – İzmirli gazeteci/ Erdal İpekeşen – Ankaralı gazeteci / Kaan Kaşif Kavaloğlu – AKTOB Genel Sekreteri

1) Vadim o kadar kızıldı ki: KIZILÇUKUR / NEVŞEHİR
Burası Kapadokya’nın masal vadisi. Yılda yaklaşık 20 bin turist gün batımını izlemek için bu vadiye geliyor. Dilerseniz balona binerek tepeden peri bacalarından süzülerek kaybolan güneşi izleyin. Fotoğraf makinenizi hazır konumda bulundurun ki eşsiz kareler kaçmasın.

2) Alkışlar eşliğinde: ŞEYTAN SOFRASI / BALIKESİR
Ege’nin mavi sularının tepesinden tüm Ayvalık adaları ve Midilli manzarası görülüyor. Şeytanın ayak izi olduğu düşünülen çukur da burada. Serkan Ocak, “Toplanan insanlar güneşin kayboluşunu alkışlar eşliğinde kutluyor’’ diyor.

3) Denizin üzerinde: ŞEHİR HATLARI VAPURU / İSTANBUL
İstanbul’da yaşıyorsanız denizin üzerinde günbatımı izlemek gibi bir ayrıcalığa sahipsiniz. Güzel bir Prens Adaları macerasından sonra saati iyi ayarlanan vapur mükemmel ortam için en uygun yer.

4) Güneşin Ege’ye batışı: BOZCAADA / ÇANAKKALE
Rüzgârgülleri ve Polente deniz feneri altındasınız… Erçağ Akın, “Koyların üstünde kalan tepelerden güneşin batışını izlemek büyük bir ayrıcalık, hele bir de yanınıza biraz Bozcaada şarabı aldıysanız’’ diyor.

5) Mezopotamya kızılı: CERCİŞ MURAT KONAĞI / MARDİN
Figen Batur’un ifadesiyle söyleyelim: “Altın sarısı toprağı parlatan güneş batarken kenti kızıla boyuyor.” Mezopotamya ovasına hâkim dört avlusu bulunan Cerciş Murat Konağı’nda bu eşsiz manzarayı izlerken karnınızı da yöresel yemeklerle şenlendirin.

6) Aşkın simgesi: KIZ KULESİ / İSTANBUL
Hem şehrin ortasında hem denizin üstünde. 360 derece Boğaz manzarası var. ‘Tarihi Yarımada’nın üzerinden güneşin batarken oluşturduğu manzara paha biçilemez. Akşam canlı müzik eşliğinde sevgilinizle romantik bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

7) Güneşin krallığı: NEMRUT DAĞI / ADIYAMAN
Komagene Krallığı’nın ihtişamlı antik kenti şu an milli park durumunda. 2206 metre yükseklikte bizleri, fotoğrafına aşina olduğumuz dev heykeller karşılıyor. Toros sıradağları üstünde Fırat Nehri geçitlerine ve ovaya hâkim bir manzarada güneşin süzülüşünü izleyin.

8) İzmir’e bakarken: SEYİRTEPE / İZMİR
İzmir ve körfez kanatlarınızın altında. Yeşillikler arasında, güneşin kentin sokaklarından kayboluşunu izleyin. Aynur Tartan “Seyirtepe’den gün batımını izlemeye dalıp yemeğinizi soğutmamaya dikkat edin. Kahveyi de ihmal etmeyin’’ diyor.

9) Başkent güneşi: MOGAN GÖLÜ / ANKARA
Gölün durgun suları huzur vaat ediyor. Gölün kıyısında bulunan Mogan Park’ta piknik yapabilir, oltanızla balık tutarken güneşin batışını seyredebilirsiniz. Erdal İpekeşen’e kulak verelim: “Ankara’da gün batımı seyredilecekse doğru yer burası.’’

10) Antik kent ve deniz: OLİMPOS KUMLUCA / ANTALYA
Akçay Deresi’nin iki yakasına kurulmuş olan ünlü tatil beldesi Olimpos özellikle temmuz ayında caretta caretta’ların yumurta bıraktığı ender kumsaldan biri. Böyle bir ortamda gün batımının ayrı bir tadı olduğunu söylememize gerek var mı?

Hürriyet