Dünyanın en büyük beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool, Indesit’le Türkiye’ye geri döndü. ABD’li şirketin üst yönetimi, Türkiye’de yeni yatırım yapılacağını duyurdu. Whirlpool Başkan Yardımcısı Marc Bitzer, “Ülkeniz, 200 milyon nüfuslu bölge için bizim anahtarımız” dedi
Geçen yıl İtalyan beyaz eşya markası Indesit’i bünyesine katan ABD’li Whirlpool, Ortadoğu ve Orta Asya pazarındaki büyümesini Türkiye üzerinden yapacak. Yaklaşık 20 milyar dolarlık ciro yapan Whirlpool’ün Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yürütme Kurulu Üyesi Marc Bitzer, Türkiye’yi stratejik pazar olarak konumlandırdıklarını söyledi. İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen ve 15 ülkeden 50 gazetecinin katıldığı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi basın toplantısının ardından sorularımızı yanıtlayan Bitzer’e göre Türkiye, Whirlpool için tek bir ülke olarak görünmüyor. “Bizim için stratejik pazar” diyerek tanımladıkları Türkiye’nin 200 milyon nüfuslu bölgenin anahtarı olduğunu kaydeden Bitzer, Indesit’in alınmasının altında Türkiye’deki operasyonlarının da etkili olduğunu kaydetti.

INDESIT’LE YATIRIM ARTAR
Türkiye’de Whirlpool’ün bir dönem var olduğunu, ancak başarılı olamadığı için çıktığını hatırlatan Bitzer, “Yerel üretimimizin olmaması, Türkiye’de üretim yapan büyük beyaz eşya markalarının varlığı, özellikle de yerel üreticiler bizim için büyük bir engeldi. Biz de hedeflenen başarıyı gösteremedik ve çıktık. Bünyemize giren Indesit’in şu anda Manisa’da buzdolabı fabrikası vardı. Buna geçen yıl açılan çamaşır makinesi tesisi de eklendi. Şimdilik bu fabrikalarımızın kapasitesini artırmak istiyoruz” dedi.

VESTEL İÇİN 1 YIL GÖRÜŞTÜ
2008’de Vestel’i bir yıl süren görüşmelerde satın almaya çalıştıklarını hatırlatan Bitzer, “Şu anda Türkiye’de yeni bir marka almak ajandamızda görünmüyor ama hiçbir zaman da hayır diyemeyiz. Şu anda önceliğimiz mağaza ağımızı büyütmek. Geleneksel franchise sistemi olan tek ülke Türkiye. Bunu lehimize kullanmak istiyoruz” diye konuştu.

KİTCHEN AİD, MAĞAZA AÇACAK
Whırlpool Yürütme Kurulu Üyesi ve EMEA Bölgesi Başkanı Esther Berrozpe, Indesit satın almasının Türkiye’ye olumlu yansıyacağını kaydetti. “Bu işlem, Türkiye’ye daha fazla yatırım yapabilme imkanı sağlıyor” diyen Berrozpe, “Önceliğimiz küçük ev aletleri markamız Kitchen Aid’i mağazalaştırmak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de mağaza açmak istiyoruz” diye konuştu.

2014’TE 827 MİLYON LİRA CİRO
1994’te Türkiye pazarına giren Indesit, buzdolabı fabrikasının yanı sıra Manisa’da çamaşır makinesi fabrikası kurdu. Yıllık üretim kapasitesi 1.4 milyon adet olan yeni tesisle birlikte Indesit’in 2014 cirosu 827 milyon liraya ulaştı. 2014’te 175 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Indesit Company Manisa Fabrikası, 2014’te 770 bin adet soğutucu ve 25 bin adet çamaşır makinesi ihraç etti.
Sabah