TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı projesini yürüten ve Rus Gazprom’un yüzde 100 iştiraki olan South Stream Transport şirketinin inşaattan sorumlu İcra Kurulu Başkan Vekili Erich Jurdik, projenin takvime uygun ilerlediğini belirterek, “TürkAkım’ın hayata geçirilmesi konusunda herhangi bir gecikme öngörmüyoruz. Takvime uygun olarak ilerliyoruz ve ilk hattın bahar aylarında tamamlanmasını bekliyoruz.” dedi.

Karadeniz altından gelen Mavi Akım projesinin son derece başarılı bir şekilde 15 yıldır işletimde olduğunu ifade eden Jurdik, TürkAkım için de çok çeşitli etütler gerçekleştirildiğini ve projenin hedeflendiği şekilde ilerlediğini söyledi.

Jurdik, proje için uluslararası kanatta Intecsea, Allseas ve Petrofac, Türkiye’de de Tekfen ve Ceynak Grup gibi şirketlerle çalıştıklarını anımsatarak, işinde uzman ve bölgeye hakim şirketlerle çalışmanın kendilerine büyük kolaylık sağladığını anlattı.

Takım ruhu ve yakın çalışmayla ilerlediklerini vurgulayan Jurdik, “Petrofac ve Tekfen birçok projede beraber çalışmış ve birbirini iyi tanıyan iki şirket. Bu da çalışmayı kolaylaştırıyor. Ceynak da Türk pazarını biliyor. Hatta şu anda Samsun’da limanda borularımız hazır bekliyor. TürkAkım’ın hayata geçirilmesi konusunda herhangi bir gecikme öngörmüyoruz. Takvime uygun olarak ilerliyoruz ve ilk hattın bahar aylarında tamamlanmasını bekliyoruz. Projenin ilerleyişi konusunda rahatız ama tabii ki tedbirli olmalı ve işlerin zamanında bitmesi için adımlarımızı atmalıyız. Proje kritik ancak bu olumlu anlamda.” diye konuştu.

Jurdik, projenin Türkiye’deki yüklenicileri ve BOTAŞ ile yakın temas içinde olduklarını belirterek, “Bu projede yüzlerce insanla çalışıyoruz. Düzenli buluşmalar gerçekleştiriyoruz. İyi bir iş birliği söz konusu.” ifadesini kullandı.