Türkiye ile Suriye arasındaki sınıra yapılan ve dünyanın en uzun 3. duvarı olma özelliğindeki “Türk Seddi” için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye ile Suriye arasındaki sınıra yapılan ve dünyanın en uzun üçüncü duvarı özelliğindeki güvenlik duvarının inşa çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Hat boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların Suruç’un karşısındaki Ayn-el Arap bölgesine yerleştirilme çalışmaları tamamlandı. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Kaymakam Vekili Tarık Açıkgöz, sınır güvenlik sisteminde kulelerin, kamera sistemleriyle donatılacağını söyledi. “Türk Seddi” olarak da adlandırılan duvar, yaklaşık 8 bin 850 kilometrelik Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırındaki 3 bin 500 kilometre civarındaki duvarın ardından dünyanın en uzun üçüncü duvarı olma özelliği taşıyor. Duvarlar, güçlendirilmiş kafes tel, 5 metre genişliğinde bir güvenlik yolu, kamera monte edilmiş kulelerle birlikte inşaa ediliyor.

Duvar, 8 bin 850 kilometrelik Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırındaki 3 bin 500 kilometre civarındaki duvarın ardından dünyanın en uzun üçüncü duvarı olma özelliği taşıyor.

Sabah