Mobilyacılarımız, dünya mobilya sektörünün buluşma noktası olan CIFF 2015’de gücünü gösterdi.

Dünyanın dört bir yanından mobilya üreticileri, ihracatçıları ve satın almacılarını bir araya getirmesi ile dikkatleri üstüne toplayan CIFF 2015 Çin Uluslararası Mobilya Fuarı milli katılım organizasyonu İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından 6. kez organize edildi.

Dünya mobilya sektörünün küresel ölçekteki buluşma noktası ve dünyanın en büyük mobilya fuarı olan CIFF 2015, 18 – 22 Mart 2015 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Guangzhou şehrinde düzenlendi.

Her yıl düzenlenen fuar, 680 bin m2’lik alanda 35. kez kapılarını açtı. Dev fuarda, klasik ve modern ev mobilyası başta olmak üzere, ofis, mutfak, bahçe mobilyaları, mobilya üretimi için gerekli hammaddeler, mobilya aksesuarları ve ev tekstili gibi ürünler sergilendi.

Beş gün boyunca dünyanın her yerinden binlerce ziyaretçinin ağırlandığı, birçok markanın ürünlerinin sergilendiği CIFF 2015, dünyada mobilya sektörünün en güzel örneklerini sunan İtalya’ya dahi mobilya ihracatı yapan Türk mobilya sektörünün de buluşma, Türk mobilyalarının yenilikçi örneklerinin sergilenme noktası oldu.

Fuarda, İstanbul İhracatçı Birlikleri’ni; İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kavas temsil ederken, Kenan Kender ve Eyüp Vural Aydın fuara sektör temsilcileri olarak yerlerini aldı.

Fuarın birinci günü milli katılım pavilyonunu ziyaret eden T.C. Guangzhou Başkonsolusu Batu Kesmen, T.C. Guangzhou Ticaret Ataşeleri Hasan Köse ve Hüsnü Tamer Erkan tüm katılımcı firmaların standlarını gezerek, sektöre katkılarından ötürü teşekkürlerini iletti.

Ayrıca, Bursa milletvekili Hüseyin Şahin, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin davetlisi olarak fuara iştirak etti. Şahin, fuar süresi boyunca katılımcı firmalarla birlikte oldu.

2001 – 2014 yılları arasında Türkiye’nin toplam ihracattaki değişim oranları ile mobilya ihracatındaki değişim oranları incelendiğinde mobilya sektöründeki ihracat artışının toplam ihracat artışının üzerinde seyretti. 2000’li yılların başlarında artış oranları yüzde 60’lara kadar vardı. Bu dönemde toplam ihracatın büyüme oranı yıllık yüzde 16,9 iken, mobilyanın büyüme ortalaması yüzde 25 olarak kayıtlara geçti. 2013 yılında 2,84, 2014 yılında ise 2,98 milyar dolarlık ihracat ile ülke toplam ihracatının önemli bir kısmını oluşturan mobilya sektörü toplam ihracattaki payının, Ciff Fuarı’nda yapılan kapsamlı tanıtım çalışmaları ile birlikte daha da artacağı düşünülüyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörünün 2015 toplam ihracat hedefini 5 milyar dolar olarak ortaya koydu. Güleç, “Bu hedefin 3 milyar dolarlık kısmının, mobilya sektörü tarafından gerçekleştirileceğini bekliyorum” diye konuştu.

Mobilya sektörünün, 2023 yılındaki ihracatının da 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Sektörün gelişmeye açık potansiyeli, katma değer yaratan üretim yapısı düşünüldüğünde, stratejik pozisyonuna odaklanarak yapılacak gerekli yurtdışı tanıtım ve ihracat çalışmaları ile uluslararası mobilya pazarında ihracatı arttırma olanağı bulunuyor.
Türkiye’nin mobilya tanıtımı adına büyük önem arz eden CIFF 2015 Fuarı’nda Türk mobilyasını 1.1 nolu Holl’de, 2.500 m2’lik bir alanda temsil eden, Türkiye’de kaliteli mobilya üretiminin büyük bir çoğunluğunu gerçekleştiren lider katılımcı firmalar şöyle sıralanıyor:

CIFF 2015 FUARI MİLLİ KATILIM LİSTESİ

1. AKAY MOBİLYA MOB.MLZ.DAY.TÜK.MAL.ve EV GER.OTO.NAK.İNŞ.İTH.İHR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
2. ALMİLA MOBİLYA SAN.TİC.LTD.ŞTİ
3. BAYRAS MOB.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
4. BİRLİK İNŞAAT MOB.DEK.TURZ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ./TELESET
5. BUROART MOBİLYA SAN. ve TİC. A.Ş.
6. ÇİLEK MOBİLYA SAN.ve PAZ. TİC. A.Ş.
7. DİLAY MOBİLYA İNŞ.GIDA TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
8. DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SAN.TİC.A.Ş.
9. FİDANOĞLU MOBİLYA İML.PAZ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
10. GÖKMENLER DAY.TÜK.MAL.SAN.TİC.A.Ş.
11. IŞILPLAST PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
12. İNEGÖL ADA KOLTUK SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
13. İNEGÖL ALAN MOBİLYA İNŞ.LTD.ŞTİ.
14. KUPA MOBİLYA SAN.VE TİC.A.Ş.
15. MİLENYUM METAL DIŞ TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ.
16. MUTLU MOBİLYA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
17. NESLİ MOBİLYA KOLTUK LTD.ŞTİ.
18. NURHAS MOBİLYA SAN.VE TİC.A.Ş.
19. ÖNER MODÜLER MOBİLYA SAN.VE TİC.A.Ş.
20. ÖZCANLAR SANDALYE MOB.MALZ.MOB.ORM.ÜRN.İNŞ.TAŞ.DAY.TÜK.MAL.EML.SAN.TİC.LTD.ŞTİ
21. SANAT CONCEPT/SANAT MOBİLYA LTD.ŞTİ.
22. SEÇKİN LAKE MOB.NAKLİYE SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
23. SERDİ MOB.İNŞ.GIDA KUY.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
24. ŞKM MOBİLYA DEK.TEKS.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
25. TEM MOBİLYA SAN.VE TİC.A.Ş.
26. TEPEHOME MOB.VE DEK.ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC.A.Ş.
27. YAPRAK ORMAN ÜRÜNLERİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ.