Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 1.61 düşüşle 36 milyon 240 bin kişi oldu. Aralık’ta turist sayısındaki yüzde 7.29’luk düşüş, Rus turist boşluğunun doldurulamadığını gösterdi.

Türkiye’nin cari açığının finansmanında en büyük kalemlerden turizm sektöründe 2015 yılında yabancı ziyaretçi sayısı iç güvenlik endişeleri ve Rusya-Ukrayna gerginliği başta olmak üzere bölgedeki jeopolitik endişelerle yüzde 1.61 azalarak 36.24 milyona geriledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı Aralık’ta yüzde 7.29 düşüşle 1.46 milyon kişi oldu.

Sektör temsilcileri 2015 yılının büyük bölümünde Avrupalı turistlerin IŞİD kaynaklı güvenlik endişeleri, Rusya’dan gelen ziyaretçilerin ise ülke ekonomisindeki sıkıntılar nedeniyle azaldığına dikkat çekiyor. Türkiye’ye en çok turist gönderen ikinci olan ülke olan Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı 2014 ‘te 4.48 milyonken 2015’te 3.65 milyona geriledi. Bu düşüşün büyük bölümü Rusya-Ukrayna krizinden ve bu nedenle batı ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı ambargolar nedeniyle Rus vatandaşlarının satın alma gücünün gerilemesinden kaynaklandı.

Aralık’ta % 46 düştü

Öte yandan Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında gerilen siyasi ilişkiler ekonomik boyuta da yansımaya başlıyor. Aralık ayı itibarıyla Rusya’dan yıl boyunca azalış gösteren turist sayısındaki düşüş hızlandı. Aralık ayında Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 46.87 düşüşle 25.48’e gerilerken yıl genelindeki düşüş yüzde 18.53 oldu. Her ne kadar Aralık ayında gerçekleşen düşüş yüzde 50’lere yaklaşsa da bu dönem Rus turist için yoğun sezon anlamına gelmiyor. Verilere göre 2014 yılının Aralık ayında 47.95 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin dağılımına bakıldığında Rusya haricinde en büyük düşüşlerin Japonya, Fransa İtalya gibi kişi başına milli geliri yüksek ülkelerden geldiği dikkat çekiyor. 2015 yılında İtalya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 27, Fransa’dan gelen yüzde 18, Japonya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 39 azaldı. Sektör temsilcileri kişi başına milli geliri yüksek ülkelerden turist sayındaki azalmanın IŞİD ve PPK gibi iç güvenlik endişelerine bağlıyorlar. Güncel OVP’ye göre turizm gelirlerinin 2015’te 27 milyar dolara gerilemesi ve 2016’da da 27 milyar dolarda sabit kalması bekleniyor.

Vatan