Dünya Nükleer Enerji Birliği Başkanı Agneta Rising: “21. yüzyıl temiz enerji yüzyılı. Tüm dünyanın refah düzeyini artıracak temiz enerjiye ihtiyacı var”

“Bu konuda gerek kamu, gerekse özel sektörlerin desteğine ihtiyacımız var.Temiz dünya için serbestleştirme başlamalı, nükleer enerji 2 kat artırılmalı, aksi taktirde küresel ısınma iki kat artacak” “Hükümetler bu bağlamda bize oyun alanı vermeli, enerji sektöründe rekabet gelmeli”
İstanbul – Dünya Nükleer Enerji Birliği Başkanı Agneta Rising, 21. yüzyılın “temiz enerji yüzyılı” olacağını belirterek, “Tüm dünyanın refah düzeyini artıracak temiz enerjiye ihtiyacı var. Temiz dünya için serbestleştirme başlamalı, nükleer enerji 2 kat artırılmalı. Aksi taktirde küresel ısınma iki kat artacak” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğinde, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği tarafından düzenlenen II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nde konuşan Rising, elektriğin sadece ışık getirmekle kalmayacağını, teknoloji, yiyecek, dolayısıyla devrim getireceğini bildirdi.
Bugün dünyada milyonlarca insanın elektriğin nimetlerinden yararlanamadıklarına dikkati çeken Rising, “Hem dünyanın gelişimi, hem de dünyayı kirleten enerji kaynakları yerine temiz dünya ile kaynak sağlayacak enerjiye yönelmeliyiz” dedi.
Rising, yaşanılır bir dünya için 21. yüzyılın “temiz enerji yüzyılı” olmasının şart olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:
“Bunun için hepimizin nükleer enerjiye yönelmemiz gerekiyor. Tüm dünyanın refah düzeyini artıracak temiz enerjiye ihtiyacı var. Küresel nükleer kapasite, son yıllarda oldukça büyüdü. Nükleer endüstrinin odak noktası da batıdan doğuya kayıyor. Bu sevindirici bir gelişme. Yeni jenerasyon reaktörler ortaya çıkıyor. Şu an 70 yeni inşaat reaktör inşaatı var. Lider ülke ise Çin, Rusya, BAE gibi ülkeler. Var olan reaktörler de geliştiriliyor. Düşük karbon kaynaklarının geliştirilmesi gerekiyor. Bu konuda gerek kamu, gerekse özel sektörlerin desteğine ihtiyacımız var. Temiz enerji için el ele vermemiz gerekiyor. Temiz dünya için serbestleştirme nükleer enerji 2 kat artırılmalı, aksi taktirde küresel ısınma iki kat artacak. Hükümetler bu bağlamda bize oyun alanı vermeli, enerji sektöründe rekabet gelmeli.”
-Enerji altyapıları yaşlandı-
Zirveye Birleşik Krallık’tan katılan Lord Baron Janvrin ise, bu zirvenin Türkiye’nin nükleer enerjiye adanmışlığını gösterdiğini kaydetti.
Enerji konusunda ikilem, hatta üçlemlerle karşılaştıklarını belirten Janvrin, “Enerji altyapılarının yaşlandığı bir dönemdeyiz. Şebekelerin yeniden konfigüre edilmesi, enerji tedarikini daha verimli hale getirmek çok önemli. Nükleer enerji temiz bir kaynaktır, Birleşik Krallık da bu konuda nettir. Karbondioksit salınımını minimum seviyeye düşürmek için tüm dünyanın çalışması lazım” dedi.
Grand Cevahir Hotel & Convention Center’da nükleer temalı dans gösterilerinin de sahnelendiği II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi yarın sona erecek.