ABD’nin yeni başkanı seçilen işadamı Donald Trump, Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı için emekli beyin cerrahı ve eski Cumhuriyetçi başkan aday adayı Ben Carson’ı aday gösterdi.

New York’ta yakın çalışma ekibiyle yeni kabinesini oluşturma çalışmalarını sürdüren Donald Trump, Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığına emekli beyin cerrahı Ben Carson’ı aday gösterdi.

Geçiş ekibinden yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Konut ve Kentsel Dönüşüm Bakanlığı için yakından tanıdığı Carson’ı aday göstereceği bildirildi. ‘ZORLU VE PES ETMEYEN BİR RAKİP’ Açıklamada, Trump’ın “parlak bir zeka’ olarak nitelendirdiği Carson’ın toplumdaki aileleri güçlendirmek isteyen tutkulu biri olduğu kaydedildi. Trump’ın ABD’nin geleceği hakkındaki iyimserliğini paylaşan Carson için “O zorlu bir rakip ve asla pes etmeyen biri” ifadesine yer verildi. Carson da “Trump yönetiminde ülkemize hizmet etme fırsatını kabul etmekten onur duyuyorum” açıklamasında bulundu. TEK SİYAH KÖKENLİ ADAY Ben Carson, Trump’ın şu ana kadar kabinesi için açıkladığı isimlerin arasındaki tek siyahi kökenli kişi olarak dikkati çekiyor. Emekli beyin cerrahı olan Carson’ın, devlet yönetimi tecrübesi bulunmuyor. Dolayısıyla Carson’ın Kongre’de adaylığının onaylanma sürecinde bazı Cumhuriyetçilerin dahi Carson’ın aleyhinde oy kullanabileceği belirtiliyor. © AP PHOTO/ CHARLİE NEİBERGALL Carson, Trump’ın kabinesinde yer almayacak Carson, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylığı için yarışmış, yarıştan çekildikten sonra da Trump’ı desteklediğini açıklayan ilk isimlerden olmuştu. Trump’ı “Sessiz halkların sesi” olarak tanımlayan Carson’ın adı sağlık ve eğitim bakanlıkları için de geçmişti.
ASLINDA İSTEMİYORDU
Trump’ın seçim kampanyasında da rol alan ve mart ayında Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı olduğu başkanlık yarışından çekilme kararı alan Carson’ın geçen ay, yeni başkanın danışmanlığı görevini yürütmek istediği için kabinesinde yer almak istemediği açıklanmıştı.

Sputnik Türkiye