Uzungöl, Sümela Manastırı yaylalardan sonra Trabzon’un yeni çekim merkezlerinden biri de Sera Vadisi ve Sera Gölü oldu.

Trabzon özellikle Arap turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle Türkiye’deki turizm pastasından son yıllarda en büyük payı alan illerin başında Trabzon geliyor. Yıl içerisinde kente gelen yaklaşık 2 milyona yakın turistin yaklaşık 1,5 milyonunu Arap turistler oluşturuyor. Ülkelerindeki sıcak iklimden ziyade serin iklime sahip olan Trabzon’un doğal yapısı Arap turistlerin tatil yeri seçiminde bu şehri en üst sıralara taşıyor.

Uzungöl, Trabzon yaylaları Ortahisar, Atatürk Köşkü, Memişağa Konağı’ndan oluşan gezi ve keşif güzergahları Arap turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler.

Şimdilerde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasına Sera Gölü ve çevresi de eklendi. 1950 yılında Derecik Vadisi’de meydana gelen heyelan ile oluşan göl şimdi Trabzon için en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Sera Gölü Tabiat Parkı Peyzaj Uygulaması” projesi ile bölgenin cazibesinin daha da artırıyor. Doğu Karadeniz’in önemli turistik merkezlerinden olan Sera Vadisi’nde daha çok turisti ağırlaması hedefleniyor.