Milliyet Gazetesi’nden Abdullah Karakuş TOKİ’nin sanayi yatırımlarını yazdı…

Sosyal toplu konutlar yapan TOKİ, Güneydoğu başta olmak üzere bir çok bölgede istihdama ve bölgesel gelişmeye katkı sağlamak için sanayi siteleri de kuracak. Bu illerden biri de Diyarbakır olacak.

TOKİ’nin Diyarbakır 4’üncü Oto Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetimi iş birliğiyle hayata geçireceği sanayi sitesi, kentin ve gelişen sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanıyor. Bu proje ile Diyarbakır’da 4 bin 500 kişinin istihdam edileceği, 810 iş yeri kapasitesine sahip modern bir oto sanayi merkezi yapılacak.
Projede, 620’si 150 metrekare ve 190’ı 300 metrekare büyüklükte iki tip iş yeri bulunacak.
Sitede ayrıca, çalışanların ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik, idare binası, çarşı, banka, fırın, cami, PTT ve lokanta gibi birimlere de yer verilecek.
TOKİ Başkanı Ergün Turan, kentin vizyonuna ve istihdamına katkı sağlayacak projeyle ayrıca üretim altyapısının oluşturulmasının ve mesleki alanlarının geliştirilmesinin de hedeflendiğini kaydetti.
Aksaray da ise Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi iki ay içinde hayata geçirilecek.
375 milyon lira yatırım bedelli proje ile ilgili olarak TOKİ Başkanı Turan, “Bu önemli ticaret ve sanayi yatırım projelerinden biri olacak. 3 milyon metrekare alan üzerinde nitelikli bir sanayi çevresi oluşturulacak” dedi.