Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’daki Rami Kışlası’nda 1986’dan bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı için Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde modern bir çarşı inşa edecek.

Yılbaşından sonra inşaatına başlanacak Çarşı, iki yıl içinde bitirilecek. TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, konut üretiminin yanı sıra modern sanayi siteleri inşa ettiklerini ve KOBİ’leri tek çatı altında topladıklarını söyledi.

Turan, TOKİ’nin Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde yapacağı yeni çarşıyla, Rami Kışlası’nda 1986’dan bu yana geçici olarak zor ve sağlıksız koşullarda faaliyetlerini sürdüren gıda toptancılarının yüzünü güldüreceklerini belirterek, “Rami Gıda Toptancıları esnafını çağdaş ve modern bir çarşıya kavuşturacağız” dedi.
2 yılda tamam

Çarşının inşaatının yılbaşından sonra başlayacağını ve iki yıl içerisinde tamamlanacağını aktaran Turan, yeni çarşının 320 bin metrekare alanda inşa edileceğini, projede 990 toptancı dükkanı ile 120 ticari dükkan da bulunacağını söyledi.
Ergün Turan, “İdare olarak, şehir içinde yer alan sanayi tesislerini daha modern şekilde şehir dışına taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

Anahtar teslim fabrika yaparız

Projenin iki önemli ayağı olduğunu belirten Turan, şunları kaydetti:

“Öncelikle esnafımızın uzun vadede ihtiyacını karşılayacak yeterli miktarda arsa ürettik. Kayabaşı Batı Resneli bölgesinde 320 bin metrekare arsa üzerine esnafın talebine istinaden ihtiyaç ve kullanımına uygun çağdaş ve modern bir çarşı projesi geliştirdik. Projenin ikinci ayağı ise Rami Kışlası’nın tarihsel kimliğinin korunması, yaşatılması, tarihi özelliklerine uygun müze ve kütüphane gibi halkın istifadesine sunulmasının önünün açılmasıdır.”

Turan, TOKİ’nin Türkiye’nin birçok yerinde modern sanayi siteleri kurduklarını da hatırlattı.

Yaklaşık 2 milyon metrekare alana kurulacak Bursa Kestel Büyük Sanayi Sitesi projesinin temellerini geçen yılın ekimde attıklarını anımsatan Turan, “Görev verilmesi halinde, anahtar teslimi fabrika da inşa ederiz” dedi.

Milliyet