55 milyon metrekarelik alanda Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hareketini yürüttüklerini belirten TOKİ Başkanı Turan,bunun da toplam 258 bin konutu kapsadığına dikkat çekti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 54 il ve 118 ilçede toplam 183 proje ve 258 bin 49 konutluk kentsel dönüşüm başlattıklarını söyleyerek, bu projelerin 53’ünün tamamlandığını söyledi. 55 milyon metrekarelik alan üzerinde Türkiye’nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hareketini yürüttüklerini söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Türkiye’de 20 yıl içerisinde 5,3 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. Bu kapsamda, idaremizin 2020 yılına kadar üreteceği 250 bin konutun yüzde 40’ı kentsel dönüşüm kaynaklı olacak” ifadelerini kullandı.

‘Uzlaşmaya dayalı’ model

Turan, kentsel dönüşümde uzlaşma ve paylaşmaya dayalı, öncelikle yerinde dönüşüm yaklaşımını esas aldıklarını aktardı. Kentsel dönüşüme yaklaşımlarına ilişkin Turan, şu açıklamayı yaptı: “Kentsel dönüşüm sürecini açık, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla yürütüyoruz. Kentsel tasarımı yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışıyla şekillendiriyoruz. Dönüşüm alanlarında ikamet eden vatandaşlarımızın sosyo-ekonomik profilini doğru tanımlayarak, farklı gelir gruplarına dönük sosyal bütünleşmeyi sağlayan projeler geliştiriyoruz.”

Yatay mimari konsepti

Turan, “Dönüşüm yaptığımız yerlerde yatay mimari konsepti uyguluyoruz. Ayrıca, tüm projelerimizde yerel mimari ve detaylarına öncelik veriyoruz. Mardin’de kemerleri, Nevşehir’de Kapadokya’nın tüflerden oluşan yöre coğrafyasına ait taşlarını kullanıyoruz” dedi.

Akşam