Mega projelerin etkisiyle hızla gelişen Kayabaşı’nda satışa çıkarılan 51 bin metrekarelik TOKİ arsasına yoğun talep geldi.

İSTANBUL’DA alt ve orta gelir grubuna yönelik konutların inşa edildiği bölge olarak öne çıkan Başakşehir Kayabaşı, mega projelerin etkisiyle son yıllarda yoğun ilgi görüyor. İlk kez TOKİ’nin adım attığı, ardından da Emlak Konut GYO’nun ihaleleriyle alt ve orta gelirden üst gelir grubuna kadar taşıdığı Kayabaşı’nda satışa çıkarılan arsalar için kıran kırana rekabet yaşanıyor. Son olarak Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bölgede 51 bin metrekarelik arsasını hasılat paylaşımı modeliyle satışa çıkardı. Arsanın dün İstanbul’da düzenlenen ihalesi yoğun talep gördü. Arsaya gelen yüksek talep, sektörün de yıla canlı başlamasını sağladı. İhalenin ilk oturumuna 11 firma teklif verdi, en yüksek teklif 281 milyon 586 bin lira oldu. İhalenin kazananını üçüncü oturumdaki açık artırma belirleyecek. İkinci ve üçüncü oturumun tarihi daha sonra belirlenecek.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, “İhaleyi kazanan şirket arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin ihalede belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ’ye verecek” dedi. Arsadan elde edilen gelir TOKİ’nin yeni ve mevcut projelere kaynak oluşturacak.

Yeni konsepte uygun

Ergün Turan, ihale kapsamında kurumun birikimi ile özel sektörün dinamizmini bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Hasılat paylaşımı ve özel sektör işbirliği olmasına rağmen TOKİ’nin yeni konsept dizaynı çerçevesinde sözleşmede yer alan imar ölçeğine göre inşaatın yapılacak. Kişi başına 36 metrekare yeşil alan sunan proje, günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecek biçimde tasarlanacak” diye konuştu.

Başkan Turan, ihaleye çıkarılan alanın TOKİ tarafından planlanan ve Türkiye’nin en büyük uydukent projesi olduğunu da belirtti. Arsanın Kayabaşı’nda 3’üncü köprü bağlantı yolu güzergâhında, Atatürk Havalimanı’na 17, yeni havalimanına 20 kilometre uzaklıkta yer aldığını söyleyen Turan, “Projenin uygulanacağı alan, Olimpiyat Stadı, Şehir Hastanesi ve Başakşehir’e komşu olan konumuyla İstanbul’un yeni cazibe merkezlerinden biri” diye konuştu.

İhalede hangi firmalar teklif verdi?

İHALEDE teklif veren firmalar arasında, Teknik Yapı, Siyah Kalem, Maksem Yapı, Mustafa Ekşi-Biser-Gümüştaş, Baş Yapı-Şentürk, Eroğlu, Makro İnşaat, Ak Yapı, Sur Yapı-Hatay Akpınar, Cihan İnşaat ve İstanbul Teknik Arı-Fuzul-Vefa yer aldı. İhalede en yüksek teklif 281 milyon 586 bin lira satış toplam geliri üzerinden 70.3 milyon lira arsa payı teklif eden ve İstanbul Teknik Arı-Fuzul-Vefa iş ortaklığından geldi.

Vatan