TBMM’nin Beşiktaş’taki arazisine TOKİ’nin yaptığı teklif Meclis Divanı’nda tartışıldı. Yapılacak konutların yüzde 65’ini veren TOKİ’ye oranın yüzde 70’e çıkarılması ve İstanbul yerine Ankara’dan lojman vermesi önerilecek…

TBMM’nin Beşiktaş’ta milyonlarca dolar değerindeki 10 dönümlük arazisine TOKİ talip oldu. Üzerinde halen 172 lojmanın bulunduğu araziyi isteyen TOKİ, Meclis’e yapılacak konutların yüzde 65’ini önerdi. TBMM Başkanlık Divanı’nda masaya yatırılan bu öneri tartışma yaratırken, bazı milletvekilleri, “İstanbul’un kapasitesi düşük, personel yoğunluğu Ankara’da. TOKİ İstanbul’da konutları yapsın ama Ankara’daki konutlardan personele lojman versin” görüşünü dile getirdi. Bazı vekiller de bu girişime tümden karşı çıkarak, milletvekillerinin lojmanları yıkılırken personele daha çok lojman verilmesinin doğru olmadığını belirttiler. Divan’da Meclis’e verilecek oranın yüzde 70’e çıkarılması ve Ankara’dan lojman verilmesi konusunun TOKİ ile yeniden görüşülmesi benimsendi.

Bilgisayar sistemi değişecek
Başkanlık Divanı toplantısında Meclis Bilgi İşlem Başkanlığı birden çok projenin sunumunu yaptı. FETÖ ve siber saldırılara karşı önlem alınması zorunluluğu ortaya çıktı. TBMM bilgisayar sisteminin güvenlik duvarının zayıf olduğu ve 15 yıl önce kurulan alt yapının artık işlem yükünü kaldırmadığını dile getiren Bilgi İşlem Başkanlığı, tamamen milli yazılım ve donanıma geçilmesi gerekliliğini ifade etti. Bu çerçevede tümü Türksat üzerinden çalışacak 5-6 milyon dolara malolacak, “yazılım ve donanım” sistemi kurulması önerildi. Divan’a milli yazılımı içeren piyasa araştırmasına ilişkin fiyatlar detaylı olarak sunuldu.

600 vekile göre bina
Toplantıda milletvekillerine yeni bina yapımı, 16 Nisan’da evet mi hayır mı çıkacağı belli olmadığı için espri konusu oldu. Ak Partililer, “nasıl olsa evet çıkacak, yapalım” derken, CHP’li TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “hayır çıkacak öyle bir yükün altına girmeye gerek yok” dedi.

Kulislere yeni ayar
Toplantıda, iktidar ve muhalefet kulisinin yenilenmesini içeren sinevizyon gösterimi yapıldı. Buna göre kulislerdeki oturma gurupları yenilenecek, duvarlar mermer kaplanacak, tavandan dengeli ışıklandırma yapılacak, turkuaz reknkli ve desenli yeni halıler serilecek. Bakanların korumaları 16 Nisan sonrası kulise giremeyecek. Milletvekillerinin misafirleri de kulise alınmayacak. Bu amaçla kulisin üst bölümündeki galeri boşlukları düzenlenerek bu bölgede ağırlanacak.

Sigaralı kış bahçesi
TBMM’nin iktidar ve muhalefet bahçelerinde, “kış bahçesi” adı altında milletvekillerinin dinlenmeleri ve rahat sohbet etmeleri için camekanlı salonlar yapılacak. Bu salonlar, sigaralı ve sigarasız şeklinde ayrılacak ve milletvekili dışında kimse alınmayacak.

Başkanlık Divanı toplantısında CHP’li Elif Doğan Türkmen’in 2 milyon TL’ye yakın haberleşme gideri üzerine sınırsız haberleşmeye sınır konulması konusunda karar alınmadı. Dört maaş sınırı getirilmesi önerisi gündeme gelirken, 16 Nisan sonrasında tartışmalar durulduktan sonra yeniden değerlendirilmesi benimsendi.

Milliyet