Expo Turkey by Qatar fuarında kameralarımıza konuşan Tema İstanbul Genel Müdürü Aydın Ayçenk, Tema İstanbul projesinde bazı dairelerin yüzde yüze yakın prim yaptığını açıkladı…

Eyüp İyigün: Expo Turkey by Qatar’da Artaş İnşaat’ın ortak olduğu Tema İstanbul projesi Genel Müdürü Aydın Ayçenk ile birlikteyiz. Tema İstanbul şehrin en büyük projelerinden biriydi ve çok büyük talep gördü. Sizden Tema İstanbul ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Aydın Ayçenk: Sadece İstanbul’un değil, Avrupa’nın en büyük gayrimenkul yatırım projesi. 3 bin 530 konutluk ilk etabımız projenin yalnızca ufak bir parçasını yansıtıyor. Bunun üstüne yapacağımız eğlence parkı, konut etapları ve daha sonra geliştireceğimiz bir karma proje alanı var. Bizim konutlarımız 2015’in Temmuz ayında tamamlanmıştı. Elimizde ufak bir stok kaldı. Onların satışıyla ilgileniyoruz. Bu aralar bütün yoğunluğumuzu eğlence merkezleri ve AVM alanının olduğu Tema Park projesine yönlendirdik. Tema İstanbul yaşam alanlarının çok geliştiği, aidatların düşük olması sebebiyle tercih edilen bir proje. O yüzden projemizi bir de Katar’da tanıtalım istedik. Aynı zamanda dünya standartlarında bir proje olduğu için, Türkiye’de hangi projelerin yapıldığını ve projelerin klasını yabancılara göstermek için Artaş İnşaat ile birlikte bu fuara geldik.

Eyüp İyigün: Tema İstanbul’da prim oranı ne kadar oldu? Satışa çıktığı rakamlar ile şimdiki rakamlar arasındaki fark nedir?

Aydın Ayçenk: Dairelere göre değişiyor. Ancak şunu söyleyebilirim. 2013 yılında daire alanlar bugün sattığında yüzde yüzde yakın prim elde etti. Bundan sonra da bu bölgede biz prim beklentisindeyiz. Çünkü projenin yer aldığı Atakent bölgesinin bir tarafı Tem otoyolu, bir yanında projelendirilen Kanal İstanbul projesi, diğer tarafı Basın Ekspres Yolu. Kabataş’tan kalkan metro istasyonu Tema İstanbul’un içerisinden geçiyor. 2 tane tema park durağı var. Atakent altyapı yatırımları ile birlikte şehrin batıya doğru yeni merkezi olabilecek seviyeye geldi. Çünkü 3.köprü bağlantısı da bizim oradan geçiyor. Bir yan yol çalışması ile oradaki yolları düzenledik. Yüz milyon TL’lik bir yatırım yaptık. Konsorsiyum ortakları burada büyük yatırım yaptılar ve özveriyle çalıştık. Trafik problemini de ortadan kaldırdık. Tema World projesiyle de bölge biraz daha kalkınacak. Atakent’te ortalama 80-90 bin kişi yaşıyor ve bunların ortalaması beyaz yakalı. Bu kitlenin gece hayatı ve haftasonu hayatını değerlendirebileceği bir yer arayışı var. O yer ihtiyacını karşılamak istiyoruz.

Eyüp İyigün: Şu an itibarıyla Tema İstanbul’da doluluk oranı ne kadar?

Aydın Ayçenk: Şu anda projede yüzde 85-90 oranında doluluk var.

Eyüp İyigün: Stokta olan daireler için bir kampanyanız var mı?

Aydın Ayçenk: Evet. 30 Nisan’a kadar geçerli olan bir kampanyamız var. Büyük Türkiye kampanyasının devamı olarak yüzde 10 indirimli kampanyamız devam ediyor. Aynı zamanda katkı paylı 36 ay sıfır faiz, 240 aya kadar banka kredili sistemi biz çok yoğun talep olduğu için biz 30 Nisan’a kadar devam ettirdik. Hemen tapu ve anahtar teslim ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı kampanya bitmeden projemize bekliyoruz. Şu da çok önemli 3+1 daireye 185 TL aidat ödediğiniz bu nitelikte başka bir proje yok.

Eyüp İyigün: Son olarak fuarla ilgili görüşlerinizi alalım?

Aydın Ayçenk: Katar ve Türkiye son dönemlerde ekonomik olarak çok yakınlaştı. Biz de bu yakınlaşmadan faydalanalım istiyoruz. Katarlılar’ın Türkiye’ye bakışı çok sempatik. Bu yüzden ülkemizi ve projelerimizi onlara daha da iyi tanıtmamız lazım. Böyle bir organizasyonun yapılması çok iyi oldu. Biz artık her fuara katılıp, kendimizi daha iyi tanıtmak ve anlatmak istiyoruz. Çünkü Türkiye kendi kalıbına sığacak kadar küçük bir ülke değil, çok daha büyüyen bir ülke. Onun için bu tür fuarlar çok önemli.

Eyüp İyigün/Emlakmetrekare.com