İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sektörlerinin geçen 20 yılda 233 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

İstanbul’da 7-9 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan “18. Avrasya Ekonomi Zirvesi” tanıtım toplantısında konuşan Tanrıverdi, bu yılki zirveye 40 ülkeden katılımcı beklediklerini açıkladı.

SATIŞLAR KATLANDI

Hazır giyim sektörünün Türkiye ekonomisinin kilit taşı olduğu benzetmesinde bulunan Tanrıverdi, “Son 20 yılın seyrine baktığımızda Türkiye 1995’de toplam 21.6 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, biz 6,2 milyar dolar ile bunun neredeyse üçte birini yaptık. Geçen yıl ise 18.7 milyar dolara taşıdık. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü olarak son 20 yılda 233 milyar dolarlık ihracata imza attık. Son 10 yılda toplam 152 milyar dolar olan ihracatımızın 52 milyar dolarını geride bıraktığımız üç yıl içinde gerçekleştirdik. Türkiye ortalamasının 1,5 dolar/kg ihracat olduğu bir ortamda 24 dolar ile en yüksek katma değer sağlayan ilk üç sektörden biri olduk” dedi.

ANTİDAMPİNG KALKSIN

Anti-damping vergi konusuna da değinen Tanrıverdi, bu verginin kalkması gerektiğini savundu. Tanrıverdi, şöyle devam etti: “İhracatçılar hammaddeye çok daha rahat ulaşabilse, ihracatta yüzde 20’nin üzerinde bir ekstra artış olabilir. Ek vergilerle birlikte 3 milyar dolar civarında bir para toplandı, bu paraların sektöre tekrar teşvik olarak dönmeli. Düzenlemeler yeniden gözden geçirilmeli.”
YeniŞafak