Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklamalarda yurtiçi harcamalarında taksit sınırı 6 aydan 9 aya çıkarılıyor.

 

Yurtdışında yapılan seyahat ve havayolu harcamalarına da 6 ay taksit yapılabilecek. Fiyatı 3.500 TL’nin altında olan cep telefonu kredilerinde vade 6 aydan 12 aya çıkarıldı. Ocak 2019 sonuna kadar bu tutarın üzerindeki telefonlarda da 12 ay vade uygulanacak. BDDK, vatandaşın uzun vadede ve çok fazla borçlanmasını önlemek aynı zamanda tüketimi kontrol etmek için ağustosta kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişe ve ihtiyaç kredilerinin vadesine sınır getirmişti.

VADE SINIRLANMIŞTI
Tüketici kredisinin vadesi 48 aydan 36 aya indirilirken, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımında kredi vadesi 48 ay yerine 12 ayla sınırlandırılmıştı. Düzenlemeyle; kartla alışverişte taksit televizyon, ses sistemleri gibi elektronik eşyada 6’dan 3’e, havayolları, seyahat, taşımacılık, konaklamada 9’dan 6’ya düşürülmüştü. Altın alımında 4 olan taksit süresi sıfırlanmıştı.

YERLİ TURİST SAYISINA YÜZDE 10’LUK KATKI
Turızmde 6 ayla sınırlandırılan taksit sayısının 9 aya çıkarılması sektörde doping etkisi yarattı. Taksit sayısının 6 ile sınırlı olmasının iç turizm hareketinde daralmaya neden olacağını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, kararın özellikle erken rezervasyonda ciddi katkı sunacağını belirtti. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan da, artan taksit sayısının yerli turist sayısını minimum yüzde 10 artıracağını belirterek, “Özellikle iç ekonominin canlanmasında ciddi katkı sağlayacak” dedi.