Bugüne kadar inşaat sektöründe bir çok konut üretimi yapan ve Avrupa Konutları markası ile bilinen Artaş İnşaat 2017 yılında da yeni projelere hız kesmeden devam ediyor. Avrupa Konutları’ndan 2017 yılında 5 yeni proje geliyor.

Avrupa Konutları markası ile bilinen Artaş İnşaat 2017 yılında da üretmeye devam ediyor. 5 yeni proje ile 2017 yılını bitirmeyi hedefleyen Artaş İnşaat bugün 2016 yılını değerlendirmek ve 2017 yılı planlarını açıklamak üzere bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya katıldı.

5 yeni proje
40 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Çetinsaya şuan 6 bin çalışanı olduğunu ve 2017 yılında çalışan sayısını yeni projelerle birlikte 10 bine çıkaracağını belirtti. 2017 yılı için yeni projelerini anlatan Çetinsaya 2016 yılını da değerlendirdi. 2016 yılında Türkiye’nin çok zorlu şartlardan geçtiğini ama yine de sektörel olarak iyi gittiğini söyleyen Çetinsaya 2017 yılında 5 yeni proje yapacaklarının müjdesini verdi. Avrupa Konutları markalı projeleri ile yatırıma devam eden Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetinsaya, Ümraniye’de hayata geçirilecek Yaman Evler projesine başlayacaklarını ve 1669 konut, ofis ve ticari ünitelerin bulunacağını söyledi. İlk kez E5- üzerinde yapılan Topkapı Kale projesinin çok ilgi gördüğünü ve hemen arkasındaki arsaya da 270 konutluk Topkapı Kale 2 projesinin yapılacağının müjdesini veren Çetinsyaa, TEM lokasyonunda da çalışmalara devam ettiklerini ve 384 konutluk Arıcılar projesine de 2017 yılında başlayacaklarını söyledi. Artaş İnşaat ayrıca 2017’deki projelerine Atakent Avrupa Konutları’nın B ve C etaplarını da ekliyor. Atakent Avrupa Konutları’nın A etabında 517, B etabında 430 ve C etabında ise 270 konut üretiyor.

10 yılda 20 bin konut
Son 10 yılda toplamda 16 bin 500 konut ürettiklerini ve 2017 yılında da 3 bin 500 konut ile birlikte toplamda 20 bin konut üretmiş olmanın sevincini yaşadıklarını belirten Çetinsaya 2017 yılında daha çok hız kazanacaklarını dile getirdi.

‘Türkiye’de yatırıma devam edeceğiz’
‘Türkiye’de ne olursa olsun yatırımlara devam edeceğiz’ diyen Çetinsaya ülkenin istikrarına güvendiklerini belirtti.

‘Yapılan hatalardan ders alınmalı’
‘2016 yılında Türkiye’de hiç yaşanmayan olaylar yaşandı’ diyen Çetinsaya, insanların geçmişteki hatalardan ders almaları gerektiğinin bilgisini de verdi. Yapılan hataların kaç cana mal olduğunu dile getiren Çetinsaya, ‘Dışardan birileri geliyor ve Türkiye’ye zarar vermeye çalışıyor. Bu konuda çok dikkatli davranmamız gerekiyor’ dedi.

‘KDV’nin yüzde 1 olması gerekir’
Konut sektöründe KDV oranlarında sıkıntı olduğunu belirten Çetinsaya yetkili devlet büyükleri de bu konuda görüştüklerini ve KDV’nin yüzde 1 ile 8 arasında olmasını sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

‘İnşaatta maliyet artıyor’
İnşaat sektöründe sürekli maliyetin arttığını ve bunun genel bir sorun olduğunu dile getiren Çetinsaya, arsa fiyatlarının da düşmesi gerektiğini ve devletin bu konuya el atması gerektiğini belirtti. Konut sektöründe arz talep dengesi olmadığını söyleyen Çetinsaya, ‘Ben konutun metrekaresini 2 bin liraya mal edersem 2 bin 500 liraya satarım. Bu benim de işime gelir. Herkes konut sahibi olmuş olur ama bu maliyetlerle mümkün olmuyor. Buna da bir çare bulunması lazım’ dedi.

‘Artaş’a yatırım yapan yer altından da kazanıyor’
Avrupa Konutları markası ile tanınan Artaş İnşaat’ın bütün projelerinde alt yapı yatırımlarının da çok fazla olduğunu belirterek, bir örnekleme yaptı ve ‘Örneğin Artaş’tan 100 metrekare bir daire satın alan 80 metrekare de alt yapı yatırımlarından kazanıyor. Aslında 180 metrekare yer almış oluyor. Bu kaliteyi tutturmak çok önemli’ dedi.

AVM’lerde kur sabitlemesi yapıldı
Primlerde ortalama yüzde 35’i sağlamaya çalıtıklarını belirten Çetinsaya, bu zamana kadar AVM’lerdeki kiracılarından euro ile kira aldıklarını ancak Cumhurbaşkanı’nın çağrısından sonra kiralarda kur sabitleme işlemi yaptıklarını belirtti. Artaş İnşaat AVM’lerinde dolar kurunu 3 bin 200 lirada sabitledi. Çetinsaya konu ile ilgili ‘Kiracıyı korumak lazım. Perakende sektörünü yaşatmak lazım. Perakende sektörü yaşarsa ancak AVM yaşar’ dedi.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com