Ömer Faruk Çelik, geçen hafta Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin aldıklarını söyledi.

1.5 yıldır Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu kurmak için çalıştıklarını söyleyen EYG Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, geçen hafta Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin aldıklarını söyledi.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Türkiye’deki ilk gayrimenkul yatırım fonu kurma iznini aldıklarını söyleyen EYG Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “SPK tebliğine göre iskan alınmış ve bitmiş ürünlerle iş yapmak zorundasınız. Ama gayrimenkul pazarı devam eden projelerin ivmesi ile yürüyor. SPK’dan bu konuda düzenleme talep ettik” dedi.
1.5 yıldır Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu kurmak için çalıştıklarını söyleyen EYG Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, geçen hafta Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin aldıklarını söyledi. Fon için taslağın hazır olduğunu ve son rötuşların yapıldığını belirten Çelik, SPK tebliğinin gayrimenkul pazarı gerçekleri ile örtüşmediğine dikkat çekti. Çelik, “Türkiye’de ilk gayrimenkul yatırım fonu kuruluş iznini alan şirket olduk. Buna rağmen SPK tebliği bizi sıkıntıya sokuyor. Sadece iskan alınmış ve bitmiş projelerde yer alabilirsiniz diyorlar. Oysa Türkiye gayrimenkul sektörü olarak lansmanda hareket gören bir sektör. Bitmiş konutlarla sınırlanma sistemin patinaj çekmesi anlamına geliyor. Bu nedenle güncelleme istedik. SPK tarafı şu anda bunun üzerine çalışıyorlar” diye konuştu. SPK mevzuatındaki model kurulabilirse Türkiye için büyük fırsat olacağına belirten Çelik, 50’nin üzerinde fon kurmaya yönelik başvuru olduğunu söyledi.

SINIR AŞAN FORMÜL

SPK’nin ‘bitmiş konut sınırı’na karşı yeni bir formül geliştirdiklerini belirten Çelik, EYG Gayrimenkul şirketi olarak Türk Ticaret Kanunu’na uygun bir şirket olarak yapılanmaya karar verdiklerini söyledi. Bu şekilde iş modellerini bitmiş projelerle sınırlamak zorunda kalmayacaklarını belirten Ömer Faruk Çelik, “Gayrimenkul fonları büyük yatırımcı tabanına hitap edilmesi için önemli bir gelişme. Fonlarda yatırımcı gelip parasını koyuyor ve istediği karı sağlayınca sistemin dışına çıkıyor. Türk Ticaret Kanunu’na bağlı olarak ilerlenen sitemde ise proje ortaklıkları söz konusu oluyor. Proje başından yatırımcı ortak oluyor, proje bitince karla paylaşılıyor” dedi.

İSTANBUL’DA 215 BİN KONUT ÜRETİLİYOR

İstanbul’da konut pazarını araştırdıklarını, 50 konut ve üzerinde birim bulunduran projeleri incelediklerini belirten Çelik, “Bizim kriterlerimize uyan toplamda 507 projeye ulaştık. İstanbul’da şu anda 507 projede 215 bin konut üretiliyor. Bunun yüzde 68’i satılmış durumda. Yüzde 32’ye denk gelen 68 bin konut ise satılmayı bekliyor” dedi.

İSTWEST VE DAP VADİSİ İLE ANLAŞTI

Ömer Faruk Çelik, satışta olan konut projelerini müteahhitten toplu şekilde satın alıp uygun fiyatla alıcı ile buluşturmayı hedefledikleri ‘Evdekifirsat.com’ çatısı altında 15 projede 1230 daireye ulaştıklarını söyledi. Yılbaşından bugüne kadar 380 daire satıp, porföylerinin değerini 878 milyon liraya ulaştırdıklarını anlatan Çelik, “Son olarak FerYapı tarafından geliştirilen Yenibosna İstwest projesinden110 milyon lira ve Dap Yapı’nın Kağıthane’deki ofis projesinden ise 200 milyon liralık portföy için el sıkıştık. Yeni işbirlikleri için görüşmeler devam ediyor” dedi.

Kayaşehir’de yeni ‘adım’
Son dönemde konut alıcının ve gayrimenkul firmalarının yoğun ilgi gösterdiği İstanbul Kayaşehir bölgesinde yeni bir konut projesi daha geliştireceklerini belirten Ömer Faruk Çelik, “İlk projemiz EVvel İstanbul’da konutların büyük kısmı satıldı. Şimdi ‘Adım İstanbul’ adında bir projeye başlıyoruz. Projede 615 konut ve 120 cadde mağazası yer alacak” dedi.

Hürriyet