“Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümü Büyük Ödülü’’ ve KSS Türkiye tarafından da ‘‘Çevre Alanında Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Çözümü Ödülü’’nün de sahibi olan Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ilk yılı tamamlandı.
Soyak’ın ilkokul öğrencilerinde enerji tasarrufu bilincini arttırmayı hedefleyen projesi ilk etapta 17 okulda toplam 23.800 öğrenciye, 490 eğitimciye ve 6.300 veliye ulaşarak toplamda 105 bin saat bilinçlendirme sağladı.30 Soyak Gönüllüsü de eğitimler sırasında 700 saat gönüllülük hizmeti verdi.
4 gün süren Enerji Günleri’nin yapıldığı okullara ‘Enerji Dostu Okul’ sertifikası verildi, tüm öğretmenlere İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve Soyak Holding CEO’su Dr. Emre Çamlıbel imzalı “teşekkür belgeleri” takdim edildi.
Eğitimin ardından 4. sınıf öğrencileri,öğrendiklerini okullarındaki diğer öğrencilerle de paylaşmak ve farkındalık yaratmak üzere Enerji Günleri’nde buluştu.Enerji Günleri etkinliklerinde, öğrenciler eğitimlerde öğrendikleri bilgiler ışığında kaleme aldıkları şiir ve kompozisyonları okudular.
Enerji Günleri’ne katılan Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, tüm öğrencilerin birer ‘Akıllı Yıldız’ olmasını istediklerini vurgulayarak, öğrencilerden ‘enerjiyi tasarruflu kullanma ve başkalarının da sorumluluk almalarını sağlama’ sözünü aldı. Çelenk, projenin uygulandığı okullarda yapılan ölçme-değerlendirme çalışmaları sonucunda, öğrencilerde enerji tasarrufu konusunda %16 oranında bilinç artışı tespit edildiğini belirterek, “Bu rakam, ne kadar doğru yolda olduğumuzun bir kanıtı…” dedi.