İstanbul en güzel bölgelerinden Bahçeşehir’de Sinan Gayrimenkul tarafından inşa edilen Sky Bahçeşehir projesinde peşinat karmaşası…

Sinan Gayrimenkul tarafından İstanbul’un yeşili en bol bölgelerinden Bahçeşehir’de yapımı süren Sky Bahçeşehir projesi, son zamanlarda “2+1 (120 metrekare) daireler 19.000 TL’den başlayan peşinat fırsatıyla satışta” reklamlarıyla göz dolduruyor.

İşin aslı öyle değil!
Nisan 2016’da teslim edeceği daireleriyle yüzde 25’lik bir prim vaat ettiğini iddia eden firmada işler böyle yürümüyor. Bahsi geçen 2+1 daireler 122 metrekareden başlyarak 150 metrekareye kadar çıkıyor. Fiyatlar da dairenin yerine, konumuna, bölgesine ve şerefiyesine göre 380 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar çıkıyor. Buraya kadar her şey normal… Ancak iş ödeme yani 19.000 TL’lik peşinata geldiğinde tıkanıyor. Nasıl mı? Firma o 19.000 TL’lik peşinatı kendi finansman sağladığı yüzde 50’lik kesime veriyor.

500 binin yarısı cepten…
Düz bir matematikle anlatacak olursak; Sky Bahçeşehir’den 500 bin TL’lik ev almak isteyen vatandaş ya 250 bin TL’sini kendi finasmanıyla ödeyecek ya da bankayla kredilendirecek. Geri kalan 250 bin TL Sinan Gayrimenkul tarafından 30 ay vadeyle 19.000 TL’den başlayan peşinatla kendi bünyesinde kredilendiyor. Yani bu reklamlarda bahsi geçen 19.000 TL’lik peşinat firmaya ait olan yüzde 50’lik kısım için geçerli. Alınacak evin fiyatının tamamı için değil.

Ufak bir hatırlatma!
Tüketicinin yanıltıcı reklam nedeniyle satın almış olduğu mal ve hizmetler Tüketici Kanunu gereğince ayıp mal olarark sayılır. Bunun emsal davaları da mevcuttur. Firmaların tüketiciye, mevzuata aykırı ve yanıltıcı reklamlar marifetiyle satmış olduğu mal ve hizmetlerin bedelini geri iade etme zorunluluğu vardır.