Başbakan Binali Yıldırım, bugün terör örgütü PKK’nın hain saldırılarından zarar gören Hakkâri ve Şırnak’ta vatandaşlar ile bir araya gelerek, yapılan konut ve işyerlerinin anahtar teslimini gerçekleştirecek.

Hakkâri’de İran’la sınır kapısı olan ve daha önce PKK’lıların çok defalar zarar verdiği Esendere Gümrük Kapısı’nın da açılışını yapacak olan Yıldırım, Şırnak’ta ise terör mağduru vatandaşlar için yeni yapılacak evlerin temelini atacak.

4.5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM
Terör örgütünün bölgede yarattığı tahribat nedeniyle Şırnak il merkezinde 15 bin 558 konut ve iş yeri zarar gördü. Hükümet bölge halkının mağduriyetini gidermek için yalnızca Şırnak’a 4.5 milyar liralık yatırım kararı aldı. Yıldırım da bugün kentte 12 bin 500 konut ve ticaret merkezinin temel atma töreni ile yapımı tamamlanan 500 konutun anahtar teslimini yapacak. Şırnak’ta bugüne kadar 3 bin 660 hak sahibine toplamda 39 milyon lira kira yardımı yapılırken, 16 bin 42 vatandaşa ise 164 milyon lira hasar bedeli yatırıldı. 26 bin 605 vatandaşa 60 milyon liralık eşya yardım bedeli ödenirken, ihtiyaç sahibi ailelere yapılan ayni ve nakdi yardım bedeli ise 46 milyon lirayı buldu. Şırnak il merkezinin içme suyu ve kanalizasyon şebekesi de yaklaşık 52 milyon lira bedelle yenilenecek.

Sabah