CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede, restorasyonu sosyal medyada tepkilere neden olan ve “Sünger Bob”a benzetilen Şile Kalesi’yle ilgili sorular yöneltti

 
Yarkadaş önergesinde, “Tarihi ve Kültürel mirasımıza AKP’li belediyelerin verdiği önem bu mudur? Neden tarihi yapı aslından koparılmış, ruhsuz bir hale getirilmiştir? Bu konuda bir soruşturma açılması düşünülmekte midir?” dedi.
Barış Yarkadaş, önregesinde şu ifadeleri kullandı:
“İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan 2000 yıllık Ocaklı Ada Kalesi’nin röleve ve restitasyon çalışmalarının Şile Belediyesi’nin resmi internet sayfasında belirtildiği üzere Şile Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık – Mühendislik ve Tasarım Fakültesi tarafından yapılmıştır. Söz konusu restorasyon sonrası; “tarihi bir yapının aslına olarak yeniden inşasından çok, yeni bir yapının imal edildiği” izlenimi oluşmuştur. Kalenin mevcut taşlarının hiç birinin yerinde kalmadığı ve yeni bir yapı oluşturulduğu gözlenen kale büyük tepkilere de neden olmuştur. Öyle ki kale çizgi film karakteri “Sünger Bob” ile özdeşleştirilerek adeta alay konusu haline getirilmiştir.
Bu çerçevede;
1- İlgili kalenin restorasyonu hangi firma tarafından ne kadar bedelle yapılmıştır?
2- Proje ve inşaat maliyeti dahil kale restorasyonuna harcanan tüm kalemlerin bedeli ne kadardır?
3- Tarihi ve Kültürel mirasımıza AKP’li belediyelerin verdiği önem bu mudur? Neden tarihi yapı aslından koparılmış, ruhsuz bir hale getirilmiştir? Bu konuda bir soruşturma açılması düşünülmekte midir? ”

Posta