Uçak krizinin ardından gerilen Türkiye-Rusya ilişkileri normalleşme sinyalleri veriyor. Ambargodan en büyük yarayı inşaat sektörünün aldığını söyleyen TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Yıl sonuna kadar 2 milyar dolarlık yeni iş alırız” dedi..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektubun ardından kasım ayında yaşanan uçak kriziyle gerilen iki ülke ilişkileri normalleşme sürecine giriyor. Sektör temsilcilerine göre, 5 aylık süreçte yaşanan gerilim nedeniyle yaklaşık 5 milyar dolarlık inşaat, yüzde 60 ihracat ve yüzde 69 turist kaybı yaşanan Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi Türkiye ekonomisi açısından son derece olumlu bir gelişme. Bu gelişmeler anında hem piyasalar hem de iş dünyasında yankı buldu. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yaşanan gelişmeleri ‘güzel bir açılım’ olarak değerlendirirken, liderler seviyesinde olan bu adımın Türk ekonomisine ivme kazandıracağını kaydetti. Türk müteahhitlerin Rusya’da yıllık 5 milyar dolarlık iş aldığını anlatan Yenigün, “Rusya ile olan gerilim neticesinde 5 aylık süreçte ciddi derecede kayıp yaşandı. İlişkilerin normalleşmesiyle birlikte yılsonuna kadar olan süreçte 2 milyar dolarlık yeni iş alırız diye düşünüyorum” dedi. 1990’lı yılların ortalarından bu yana Türk firmalarının Rusya’da hem kamu altyapı ihalelerine girdiğini hem de özel projeler yürüttüklerini anlatan Yenigün, yaşanan sıkıntıların en kısa sürede son bulacağını belirtti. Yenigün, “Rus memurlar mesaisinin önemli bir bölümünü Türk işçilere zorluk çıkarmaya ayırmış durumdaydı. Gümrük memurundan, yabancılar polisine kadar her konuda zorluk yaşanıyordu. Bundan sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz. 5 aylık bir mola vermiştik, artık yola devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YENİ İŞLER ALACAĞIZ
Rusya, Ukrayna ve Türkmenistan’da toplam 3.3 milyar değerinde 30 proje geliştiren Ant Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay ise şunları söyledi: “Ant Yapı olarak uzun yıllardır Rusya’da taahhüt işleri yürütüyoruz. 1.5 yıl devam edecek projelerimiz var. İşlerine devam eden firmalar var. Yaşanan gelişmeler her iki ülke için de çok olumlu. 30 yıldır devam eden ilişkilerimiz var. Yeni işler almaya devam edeceğiz.”

62 MİLYAR $’LIK YATIRIM HACMİ
Rusya ‘da iş yapan Türk inşaat şirketleri, birçok altyapı ve üstyapı projesinde aktif rol oynuyor. Türk müteahhitlerin Rusya’da 1988’den bu yana üstlendiği 1920’yi aşkın projenin toplam bedeli yaklaşık 62 milyar dolar. Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre, Rusya Federasyonu bu tutar ile yurtdışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 19.4’lük payla lider konumda. Türk firmaları 2014’te Rusya Federasyonu’nda toplam tutarı 3.9 milyar doları aşan 47 adet proje üstlendi.

RUSYA’DAKİ TÜRK İNŞAAT FİRMALARI:
Polimeks İnşaat
Enka İnşaat
Ant Yapı
Berksan Muhendislik Elektrik San. ve Tic. Ltd. Şti.
Tria Morya İnşaat
Alarko İnşaat
Sembol İnşaat
Marash Stroy
Beta Tek İnşaat
Sml İnşaat
Atlas İnşaat
Akort İnşaat
Ekinciler İnşaat
Accon İnşaat
Esta İnşaat
ATK İnşaat
Üçgen İnşaat
Odak İnşaat
Sefa İnşaat
Ulu İnşaat
Tepe İnşaat
Magnet İnşaat
Nova İnşaat
Troy İnşaat
Palmire İnşaat
Yamata İnşaat
Kasa Stroy – Kasa İnşaat – Monotek İnşaat
Koçtek İnşaat
Cenk İnşaat
Enka İnşaat
Mebe Construction 3Gama İnşaat

Sabah