RUSYA Federasyonu’na bağlı Başkurdistan’da 45 Türk vatandaşının çalışma izinlerinin iptal edildiği bildirildi.

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, işçilerle ilgili Federal Gümrük Servisi’nden yapılan açıklamada kararın gerekçesi olarak göçmen’yasalarının ihlal edilmesi gösterildi. Başkortistan’da çalışma izinleri iptal edilen 23 Türkiye vatandaşı hakkında şu an idari işlem yapıldığı, 11 ‘inin ise hemen sınır dışı edilmesine karar verildiği kaydedildi.

Bu arada Vsenovostünt.ru sitesinin haberine göre ise, Rusya’nın Nijni Tagil kentinde Uralvagonzavod Polikliniği inşaatı projesini yürüten bir Türk inşaat şirketi idari cezalarla karşı karşıya. Şirketin şantiyesinde yapılan incelemede 3 Türk vatandaşı ile bir Tacikistan vatandaşının çalışma izinlerinin olmadığının tespit edildiği, şirketin Moskova ofisine gönderilen yazıda, idari ihlallerle ilgili dava açıldığının bildirildiği yazıldı. Şirketin 250 ila 800 bin ruble arasında para cezası alabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, Rusya’da bir inşaat şirketinin sahibi Türk işadamı 26 milyon ruble tutarında kara para akladığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirtildi.

Sözcü