İş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran toplam 6 bin 300 öğrenci arasından Rusya’ya gitmeye hak kazanan 80 öğrenci belirlendi.

Moskova MEPhI ve St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran toplam 6 bin 300 öğrenci arasından Rusya’ya gitmeye hak kazanan 80 öğrenci belirlendi.

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI ve St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Rusya’da nükleer enerji alanında iş garantili ve burslu mühendislik eğitimi alacak 80 öğrenci belli oldu. Asil ve yedek liste, Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin resmi internet sitesinden duyuruldu.

Rusya’da burslu nükleer mühendislik eğitimi için Türkiye’nin farklı üniversitelerinden başvuran 6 bin 300 öğrencinin yazılı ve sözlü elemeleri tamamlandı. 80 öğrenci Rusya’ya gitmeye hak kazandı. Asil ve yedek listelerdeki tüm öğrencilerden gelecek geri bildirime göre, katılım durumu ve katılacaklarsa Moskova ya da St. Petersburg’da yer alan üniversitelerden hangisinde eğitim almak istediklerine dair liste kesinleştirilecek. Buna göre, 26 Mayıs 2015 Salı gününden itibaren, eğitim görmeye hak kazanan 80 öğrenci ile iletişime geçilerek hazırlamaları gereken evraklar ile ilgili bilgi verilecek.

Rusya’da eğitim alacak öğrenciler arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi Türkiye’nin köklü ve seçkin üniversitelerinin yanı sıra Türkiye’nin tüm bölgelerindeki üniversitelerden öğrenciler yer alıyor.
Rusya’da burslu nükleer mühendislik eğitimi süresince aylık 500 dolar burs alacak öğrenciler, eğitim programlarına göre Rusya’da nükleer güç santrallerinde staj yapma şansı da elde edecek. Öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde eğitim sürelerinin iki katı kadar süre çalışacaklar.

MEPhi’de halen nükleer enerji alanında 250’nin üzerinde Türk öğrenci eğitim alıyor. Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor.