Medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarda Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanımı zorunlu hale getirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yaptığı açıklamada; 30 günlük süre içerisinde KEP adreslerini kurula bildirmeyen kuruluşların yayınları 3 ay süreyle durdurulacağını açıkladı.

RTÜK, KEP adreslerini bildirmeyen medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlara ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Medya kuruluşlarına verilen 30 günlük süre kapsamında, KEP adreslerini Üst Kurula bildirmeyen kuruluşların yayını 3 ay süreyle durdurulacağı açıklandı. Bu süre zarfında şartın yerine getirilmemesi halinde ise ilgili kuruluşların yayın lisansı iptal edilerek kanal ve frekans kullanımına son verileceği belirtildi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, “Dijital dönüşüme direnmeyin” önerisinde bulundu. Nevruz, “Kurulun internet sitesinde ilan edilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşların, KEP adreslerini 5 Şubat 2018’e kadar Üst Kurula bildirmesi gerekiyor. Bu durum artık sadece bilgi ve talep değil yaptırımları da beraberinde getiriyor. KEP, yasal geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta yöntemidir. Sistemde tüm gönderici ve alıcıların kimlikleri kayıtlıdır. İleti içeriğinin veri bütünlüğü korunur ve değişmezliği güvence altına alınır. KEP, yasal ve geçerli tek elektronik gönderi yöntemidir. Teknoloji, hız, inovasyon, siber güvenlik ve dijital dönüşümün kilit rol oynadığı çağımızda KEP kullanımının elzem olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu uygulamaya kuruluşların sadece zorunluluk olarak bakmamaları gerekiyor. KEP ile birlikte fesih, dilekçe, başvuru, talimat, ödeme emri, sözleşme, taahhütname, sipariş, mutabakat, ihbar, ihtar ve “e-faturaya e-itiraz” gibi alıcıyı ve göndericiyi belirli yükümlülükler altına sokan her türlü resmi evrak gönderimi güvenli, hızlı, kolay ve ekonomik olarak gerçekleştirilir” dedi.

Dijital dönüşüme direnen şirketlerin taktik hatası
Nevruz, dijital dönüşüme direnen şirketlerin taktik hatası yaptığını, kısa yoldan çözümü olan işler için maliyet ve zaman konusunda gereksiz bir israfla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Nevruz, “Şirketler genellikle yaşanan teknik aksaklıklardan dolayı KEP’i suçluyor ancak öncelikle kendi teknik alt yapılarını, internet erişimlerini, kullandıkları browser ve e-imza protokollerini vb. kontrol edip aksaklığın sebebinin nereden kaynaklandığını anlamaları gerekiyor” diye konuştu.