Dünyanın dev inşaat firmalarına kafa tutan Rönesans Holding’in patronu Erman Ilıcak, İkitelli Şehir Hastanesi’nin finansmanında Japonlar’la el sıkışmak üzere. Ilıcak, “Ülkemize konsantre olduk. Yolumuzdan sapmayacağız” dedi

Başta Rusya olmak üzere, Avrupa ve Türkiye’de gerçekleştirdiği dev projelerle dünyanın en büyük uluslararası inşaat şirketleri arasına giren Rönesans Holding’e ait Rönesans Sağlık Yatırım, “Kamu Özel İşbirliği- PPP” kapsamında hayata geçireceği İkitelli Şehir Hastanesi için gün sayıyor. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, hastanenin finansmanına yönelik 1.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasını mayısta tamamlamayı planladıklarını söyledi. Ilıcak, şu bilgileri verdi: “Mayısta Japonlar’la 1.5 milyar dolarlık kredi anlaşması yapacağız. Bu Japon devletinin sağladığı bir finansman olacak. İkitelli’deki Şehir Hastanesi’nin toplam yatırım tutarı 1.6 milyar dolar. Deprem anında bile hastanede ameliyatlar devam edecek, elektrikler kesilmeyecek.”

ÜLKEMİZE KONSANTRE OLACAĞIZ
Kazakistan, Türkmenistan, Rusya, Avrupa ve Türkiye’nin en büyük 5 pazarları olduğunu kaydeden Erman Ilıcak, “Türkiye çok hızlı gelişiyor. Dünyadaki bütün ülkeleri yakından takip ediyoruz, Türkiye belki en büyük inşaat pazarı. Bizim kadar altyapıya yatırım yapan başka bir ülke yok. Türkiye’ye konsantre olmaya çalışacağız” dedi. Ilıcak, “Referandum için ne A, ne B, ne C planımız var. Tek planımız var, o da kendi ülkemiz. İşimize dört elle sarılıp, daha çok insan istihdam edeceğiz. Biz bu yoldan sapmayacağız.”

TÜRKİYE’DE ÇILGIN YATIRIMCI SAYISI FAZLA
Rönesans Holding’in inşaat firmaları arasında dünyada 30-32’nci sırada yer aldığını ifade eden Erman Ilıcak, Türkiye’de yapımı biten ve devam eden mega projeleri övdü. Ilıcak, şöyle konuştu: “Çanakkale Köprüsü inanılmaz bir şey, o kadar büyük ki… Ataşehir’deki ofisimize havalimanından 1 saatten önce gidemezdik, şimdi Avrasya Tüneli’yle 30 dakikada geçiyoruz. Çok ciddi şeyler var. Biz artık kanıksadık bunları. Avrupa’da böyle bir projenin başlaması, yapılması 20 yıl. Türkiye’de çok gözü kara, çılgın yatırımcılar var. 3’üncü Havalimanı, büyük projelerin hepsi… 3. Köprü akıl almaz bir proje. Türk firmaları her yere gidiyor. Çok bilgi birikimi oluştu.”

AVM ZİNCİRİYLE MASADA
Son dönemde AVM yatırımlarına ağırlık verdiklerini ifade eden Erman Ilıcak, satın almak için temasta oldukları AVM’ler olduğunu kaydetti. “Türkiye çapında bir zincirle görüşme halindeyiz” diyen Erman Ilıcak, ekledi: “Onlarla beraber biraz daha büyümüş olacağız.” Bu yıl 4 milyar doların üzerinde ciro hedefleyen Rönesans Holding, 52 bin çalışanı ile dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteriyor. Erman Ilıcak, 2.3 milyar dolarlık servetiyle bu yıl Forbes Zenginler Listesi’nde 5’inci sırada yer aldı.

Sabah