Heycanla beklenen alldesign 2015 bugün başladı ve fuarda Nurus, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Nurus Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Nurus Design Lab Yöneticisi, tasarımcı Renan Gökyay fuarın açılışında yaptığı açıklamada gelişen teknolojinin tasarım dünyasına etkisini katılımcılarla paylaştı.
Gökyay teknolojinin artık daha kolay erişilebilir olduğunu belirterek 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin hızlı geliştiğini ve 3 boyutlu yazıcı fiyatlarının daha erişilebilir bir noktaya geldiğini söyledi.Böylece endüstriyel tasarımcılığın da buna bağlı olarak değiştiğine vurgu yapan Gökyay “35 yıllık bir geçmişe sahip olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi artık evlere girmeye başlıyor. Bu durum üretim yöntemlerinde dönüşüme neden olurken endüstriyel tasarımcılığın da değişmesine, belki de yok olmasına neden olacak. Kolay üretilebilir olmak, kalıptan çıkabilir olmak gibi endüstriyel tasarımcılığın temel prensipleri, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin kullanımıyla ortadan kalkacak. Artık tasarımlarda 3 boyutlu değişiklikler kolayca yapılabiliyor ve kalıplara gerek kalmadan kısa süre içinde tasarımları ürün olarak görebiliyor” dedi.
Teknolojinin artılarının yanında eksilerinin de olabileceğine değinen Gökyay:”Dünyada açık kaynak kodlu tasarım anlayışı hızla yayılıyor. Bu gelişmenin profesyonel tasarımcıları nasıl etkileyeceğini ve mülkiyet haklarında nasıl bir dönüşüm yaratacağını önümüzdeki yıllarda hep birlikte göreceğiz”dedi
Türkiye’de tasarım ve teknolojiyi ilk buluşturan etkinlik olarak alldesign katılımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Nurus mobilya ve teknolojiyi birleştirerek katılımcılarına sıradışı ürünler sundu.Doğadan esinlenerek oluşturduğu Isola, Picnic ve Stone serileri ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi.Çalışma alanları için tasarlanan,Isola serisi,canlı ve enerjik ortamlar için tasarlanan Picnic serisi,katılımcıların beğenisini topladı. Kanadı andıran tasarımıyla Fly,yalın ve şık duruşuyla Uneo,kabuğu andıran zarif görüntüsüyle Alava sandalyeler, farklı bakış açılarının sunumu olarak göze çarpanlar arasındaydı.